چی نپوشیم؟
سه شنبه, 12 بهمن 1395 ساعت 19:51

چه جوری برای زندگی و زمانم برنامه ریزی کنم؟ قسمت چهارم

این مورد را ارزیابی کنید
(96 رای‌ها)

امروز می خوام براتون کمی درباره برنامه ریزی برای انجام کارهای خونه برای خانم های شاغل یا سرشلوغ بگم. بنابراین اگر مجرد و بیکار و وقت دار هستین، این مطلب خیلی به دردتون نمی خوره. امروز روی سخنم با خانمهای شاغل، خانمهای بچه دار یا خانومهای خونه دار ولی خیلی سرشلوغه. چیکار کنیم که خونه مون تمیز باشه؟ اون هم در حالی که وقت رسیدگی روزانه نداریم.

 

چندین سال اول ازدواجم رو به این گذروندم که کل هفته خونه ذره ذره کثیف و نامرتب بشه و من یک روز آخر هفته به تنهایی یا با کمک کارگر یا با کمک همسرم خونه رو از وضع آشفته به وضع قابل تحمل تبدیل کنم. اما همیشه مشکل بزرگم این بود که خونه اصولا به صورت پیش بینی نشده آماده برای مهمون نبود و کلا هم ما بیشتر روزها با خونه نامرتب سر و کار داشتیم. بعد هم وقتی یک روز در هفته یا حتی گاهی که فرصت نمی شد، دو هفته یکبار خونه رو با هزار بدبختی و به صورت فشرده تمیز کنی، دلت نمیاد زندگی طبیعی داشته باشی و همه اش باید بداخلاقی کنی بگی نریز، نپاش، برندار، نگذار و... اون هم به همسری که به دلیل سپری کردن دوره مجردی در یک خونه فوق العاده تمیز و برق افتاده و با دیسیپلین، از این جور امر و نهی های مربوط به نظم و نظافت متنفره و یک عمر در دوره مجردی این حرفها رو شنیده و الان که ازدواج کرده بیشتر از داشتن یک همسر کدبانو و یک خونه براق دست نخورده، دلش می خواد خونه ای داشته باشه که توش راحت باشه و اگر چیزی از دستش ریخت جایی، داد و بیداد و نق و ناله نشنوه. من هم که بسیار واقفم که نباید تبدیل به مادرِ همسرمون بشیم و نباید الگوهای رفتاری مادر اون رو اجرا کنیم، از این وضع کلافه بودم. از طرفی پوستم برای تمیزکاری فشرده کنده شده بود و از طرف دیگه دلم نمی اومد خونه ای که با هزار زحمت تمیز شده بود، به این آسونی کثیف بشه.

 

4

 

اینجا بود که یاد فلای لیدی افتادم که چند سال قبل در زمان مجردی به سایتش برخورد کرده بودم. فلای لیدی یه خانم امریکاییه که یه سیستم خونه داری بسیار کارآمد طراحی کرده که به وسیله اون سیستم اصولا خونه خلوت نگه داشته میشه و کارهای تمیزکاری و نگهداری خونه خورد و تقسیم بندی میشه و در روزهای مختلف و زمانهای کوتاه پخش می شه. این ایده خیلی خوبی بود که البته همه چیزش به کار بحث الان من نمیاد، اما توضیح کلی اش رو می دم که می تونین ازش توی برنامه ریزی استفاده کنین. من مدتهاست که نه با روش فلای لیدی، ولی با الهام گرفتن از این ایده که کار تمیزکاری یک کار فشرده و سنگین در یک روز هفته نباشه، خونه ام رو اداره می کنم. حالا برنامه خودم رو هم می گم. من خیلی راضی ام.

 

در روش فلای لیدی اول میاین خونه تون رو بر اساس نقشه و متراژ و شرایطش به چند منطقه تقسیم می کنین. مثلا یک منطقه می شه در و راهروی ورودی و مثلا هال، یه منطقه میشه فرضا سالن پذیرایی، یکی میشه نمی دونم اتاق خواب ها، یکی میشه آشپزخونه، یکی می شه دستشویی و حموم. بهترین حالت بر اساس تجربه من اینه که شما یه کاری کنین که خونه تون بشه 4 منطقه که دقیقا در یک ماه کاور بشه. در مرحله بعدی شما میاین یک هفته به هر منطقه از خونه اختصاص می دین و در اون یک هفته هر روز یک قسمت کوچیک از اون منطقه رو تمیز اساسی می کنین. مثلا هفته ای که قراره تو آشپزخونه باشین یک روز فرضا بالای کابینت ها، روی کابینت ها و کف زمین رو مرتب و تمیز می کنین. یک روز داخل نصف کابینت ها، روز بعد داخل نصفه دیگه کابینت ها، یک روز داخل یخچال و فریزر، یک روز رو و توی لوازم برقی رو تمیز می کنین و...   و در انتهای هفته می رین سراغ منطقه بعدی و روز اول اون منطقه رو قسمت بندی می کنین و هر روز رو به یه قسمت اختصاص می دین و الی آخر. اگر در سایت فلای لیدی عضو بشین هر روز براتون ایمیل یادآوری این رو می فرسته که کجای خونه چیکار بکنین دقیقا. البته لیست های منطقه بندی کلی هم توی سایتش قابل دسترسی هست. روش فلای لیدی جزییات دیگه ای هم داره که فعلا نیازی نیست گفته بشه. (آدرس سایتش هم هست flylady.net )

 

3

 

این روش بسیار عالیه و قطعا مطمئنم برای خانمهای غیر شاغل یا هر کسی که وقت داشته باشه مثلا روزی 2-3 ساعت برای این کار بگذاره واقعا خوبه. شما باید در کنار این برنامه تمیزکاری ساده و معمول در حد گردگیری، جارو و تی رو هم انجام بدین ولی به این روش خونه همیشه از بیخ و بن تمیز می مونه و حتی خونه تکونی عید هم لازم نداره چون شما کل سال مشغول خونه تکونی و تمیزکاری عمیق هستین.

 

برای ما شاغل های کم وقت، متاسفانه فرصت اینجور تمیزکاری عمیق نیست. یعنی امثال من یا باید یک روز هفته رو به صورت فشرده به گردگیری، جارو، تی، شستن دستشویی ها، تمیز کردن آشپزخونه و... بگذرونن و همون یک روز نیمه تعطیلشون رو هم به فعالیت بگذرونن و خسته و مرده فرداش باز برن سر کار، یا می تونن به این شیوه ای که من مدتیه برای خودم درست کرده ام، هر روز یه تیکه از کارهای روتین منزل رو انجام بدن و همیشه یه خونه نسبتا تمیز داشته باشن، روز تعطیلشون هم مال خودشون باشه و هیچ وقت هم بهشون فشار زیاد نیاد. من از وقتی با این سیستم کار می کنم دیگه نق و اعتراضی هم به همسرم درباره تمیز نگه داشتن خونه ندارم چون می دونم چند روز دیگه اونجا دوباره تمیز می شه و کلا هم برای تمیز کردنش از جونم مایه نگذاشته ام که دلم بسوزه. خودم هم خیلی راحت زندگی می کنم و خودم رو مقید نمی کنم به اینکه یک دونه خورده نون نریزه زمین و همیشه در حال جوریدن فرش و کف خونه باشم. با این سیستم خونه همیشه تمیزه و اگر مهمون هم بخواد بی هماهنگی بیاد خیلی کارهایی جزیی برای انجام دادن دارم.

 

5

 

من هم در این روش کارهای روتین خونه رو چند قسمت کرده ام. من بعضی روزها ده شب می رسم خونه و بعضی روزها کلا خونه هستم یا نیمه وقت سرکارم. بر اساس همین قضیه توی تقسیم بندی ام دقیقا مقدار مساوی از کار رو برای روزهای مختلف در نظر نگرفته ام. شما هم بر اساس وقت روزانه تون برنامه ریزی کنین.

 

جدول برنامه هفتگی من اینجوریه: 7 تا سطر برای روزهای هفته و 5 تا ستون برای کارهایی که می خوام برنامه ریزی کنم، می کشم.

 

2

 

من کارهای خونه رو برای روزهای مختلف اینجوری تقسیم کرده ام:

یک روز مرتب کردن همه جا + شستن دستشویی ها

یک روز گردگیری اتاق ها + ماشین لباسشویی

یک روز جارو + تی + ماشین ظرفشویی

یک روز گردگیری هال و پذیرایی + شستن دستشویی ها

یک روز ماشین لباسشویی + تخلیه سطل ها

یک روز ماشین ظرفشویی + خرید میوه و سبزیجات

یک روز  تمیزکاری آشپزخونه + شستن و آماده کردن سبزیجات

 

همون طور که می بینین یه روزهایی کار خونه ام نیم ساعت تا یکساعت طول می کشه و یه روزهایی از شدت خستگی و مشغولیت فقط در حد چند دقیقه روشن کردن ماشین لباسشویی یا ظرفشوییه. ولی با همین برنامه ساده کارهای خونه تقسیم شده به چند دقیقه در هر روز و به نسبت روزهایی که کار بیرونم بیشتر یا کمتره، زمان بیشتر یا کمتری می گذارم.

 

6

 

یک اصل مهم که از برنامه فلای لیدی یاد گرفته ام و بسیار بهش معقدم اینه که از قبل بدونیم شام چی داریم؟  البته تو خونه ما وعده اصلی شامه، شاید توی خونه شما ناهار باشه یا هردو وعده مهم باشه. اینکه از قبل برنامه حدودی داشته باشیم هم برای خرید کردن کمکمون می کنه که راحت لیست بنویسیم و چیزی یادمون نره و هزینه اضافی برای چیزهایی که لازم نداریم ندیم و هم کمک می کنه آرامش و آسایش روح و روان داشته باشیم و در حال همه فعالیت های دنیا از صبح تا شب با خودمون نگیم :«شام چی بپزم؟ ناهار چی درست کنم؟»  البته می دونم که داشتن برنامه تکراری غذا خوب نیست، اما ایده گروه بندی غذایی برای روزهای هفته به من خیلی کمک می کنه ذهنم رو مرتب و آسوده کنم. برای هر وعده هم اول هفته تصمیم می گیرم چه تنوعی بدم.

 

بنابراین چون ما معمولا غذای رژیمی می خوریم دسته بندی من برای شام روزهای هفته اینجوریه:

 

یک شب خوراک گوشت یا مرغ و سبزیجات (از انواع خوراک های اختراعی خودم که در بخش رژیم توضیح داده ام)

یک شب کباب با سبزیجات یا پلو

یک شب برگر خونگی یا ساندویچ گوشت یا مرغ

یک شب خوراک حبوبات بدون گوشت مثل عدسی، آش یا لوبیاچیتی

یک شب مرغ یا گوشت گریل شده در فر با سبزیجات

یک شب غذای حاضری مثل نون، پنیر، سبزی، گوجه، شیر، نیمرو، ماست و ...

یک شب غذای بیرون که می تونه انواع غذاهای ایرانی یا فرنگی باشه که هوس کرده ایم

 

حالا برای کسانی که بیشتر غذای سنتی می خورن یا رژیم ندارن و بچه دارن و اینها این برنامه می تونه اینجوری باشه:

یک روز خورش، یک روز پلوی مخلوط، یک روز غذای فرنگی، یک روز خوراک حبوبات بی گوشت، یک روز ساندویچ، یک روز ماکارونی یا پیتزا، یک روز انواع کوکو یا کتلت

 

8

 

اینجوری آدم از اول هفته تصمیم می گیره که مثلا خورشش چی باشه و پلوی مخلوطش چی باشه و... و خریدهاش رو درست و به موقع انجام می ده، زمان بندی اش رو از روزهای قبل می دونه چه جوریه و آرامش اعصاب و روان داره و مثل خانمهای بی برنامه همیشه سوالش چی بپزم نیست. در ضمن روزی که می دونین مدرسه بچه تون جلسه دارین مثلا خورش رو انتخاب می کنین که از صبح بجوشه و ظهر که بر می گردین خونه آماده باشه و روزی که می دونین خونه بیکارین فرضا کتلت درست می کنین که باید بالای سرش وایساد.

 

برنامه اون یکی وعده رو هم می تونین به این سبک تهیه کنین. ما ناهار خاصی نداریم. من یک روزهایی غذای محل کارم رو می خورم و اگر اون غذا رژیمی نباشه از شام رژیمی شب قبلم می برم، همسرم هم یا هیچی یا یه ساندویچ. ولی همین رو هم بسته به روزش و اینکه شبش از قبل چی داشتیم توی برنامه ام نوشته ام و تکلیفش معلومه. این چیزها کمک می کنه انرژی ذهنم سر چیزهای قابل پیش بینی هدر نره.

 

در مورد ورزش هم قبلا گفته ام که برای من روزهای آزادتر نیم ساعت تردمیل و روزهای شلوغ تر یک ربع ورزش شکم و پهلوئه و یک روز هم دو ساعت یوگا. پس همینها رو هم می نویسم و توی تقویم اصلی ام به خودم بر همین اساس ستاره می دم. شما هم می تونین ورزش یا هر عادت قابل انجام دیگه ای رو برای خودتون به جدول اضافه کنین.

 

7

 

این قسمت آخر بود. امیدوارم این ایده ها براتون موثر و مفید بوده باشه. اینها برنامه های منه و روشهایی که من بلدم. قطعا روشهای بهتری هم نزد متخصصان برای برنامه ریزی همه کارها هست. در ضمن هر برنامه ای رو باید برای زندگی خودتون تغییر بدین و بومی سازی کنین.

 

 

اطلاعات تکميلي

  • ثبت نظر جدید در این پست فعال است؟: خیر
خواندن 20568 دفعه

کاربر گرامی، برای ثبت پرسش یا نظر لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید.

دیدگاه‌ها  

+6 #29 لی لی 1395-11-19 16:16
سلام.از مطالبت و وقتی که میزاری خیلی ممنونم‌.من دانشجوام و کمتر از یک ساله که پیجت رو شناختم.به نظرم بهترین سایت ایرانی برای خانوماس‌.❤️
مشکلی که من دارم عادت ماهیانمه!سه روز اول رسما خونه نشینم میکنه.حواس پرت و بی حوصله میشم و همش درد دارم.دو هفتس ول وومن میخورم.مرتب ورزش هم میکنم و کمبود ویتامین هم ندارم.البته آهن بود که ول وومن رو دارم واسه اون میخورم.اما تازگیا شاغل شدم و این قضیه شغلمو تحت تاثیر میزاره.کلا عادت ماهیانه واسم یه غوله!چیکار کنم؟
#19090 Negara 2017-02-07 17:02:11
ببین چند تا جنبه داره. از نظر پزشکی یه چک آپ بشو ببین چه راهکاری هست که کمتر داغون بشی. از نظر آرایشی و حفظ شاهر من درباره اش مطلب نوشته ام و از نظر برنامه ریزی کاری و درسی با علم به اینکه تارخش کی هست، برنامه ماهیانه ای بریز که برای اون روزهای کارهای جسمی کمتر و فکر بیشتر در نظر گرفته باشی. کلا من موافق این نیستم که آدم قائله رو به این قضیه ببازه و چند روز عمرش هر ماه تلف بشه. قوی باش ، روحی و جسمی.

+5 #28 آنیا 1395-11-19 16:02
سلااااام نگارا جونم خوبی؟
اول بابت پستها ممنون
دوم اینکه پیشاپیش تولدت مبارک باشه نگارا جونی
میدونم چند روز مونده گفتم زودتر بهت تبریک بگم تا به دستت برسه و ببینی طول میکشه
این گلها هم تقدیم به خوبیهات
بوس بوس
uupload.ir/files/eq5x_img_20170207_155642.jpg
#19089 Negara 2017-02-07 17:00:33
ممنون برای سورپرایز زیبات. :*

-1 #27 najmeh 1395-11-16 19:07
ممنون از پاسخگوییت نگارا جان
نه پارتیشن نمیشه کرد؛ اما سعیم رو میکنم نبینم نا مرتبی ها رو :)
+4 #26 الهام 1395-11-16 14:13
به مهسا خانوم: پسر منم از صدای جارو میترسید. حساسیت زدایی منظم خیلی خوبه. اول باهم با جارو بازی کردیم (به پریز نمیزدم).سیمشو نگاه میکرد دگمه هاشو و...منم باهاش در مورد جارو حرف میزدم (یه چیزایی مث همونایی که نگارا گفت) .بعد یه مدت تو بغلم نگهش میداشتم و دگمه کند که صدای کمی داره رو میزدیم اولش گریه میکرد ولی آروم میشد بعدیه مدت از دیدن دستمال کاغذی های خرد شده که میرفتن تو جارو خوشش میومد بعده یه مدت گیر داد که بذار جارو بکشم مثلا نصفه شب یا وسط روز .الانم سه سالشه کلا اون جارو میکشه :cry: حالا تصور کن دیگه چه جارویی میکشه. یعنی دوباره کاریه . ومن و جاروی نگون بخت خوشگل پاناسونیکم در این سه سال همدردیم.
+2 #25 الهام 1395-11-16 14:03
سلام نگارای عزیز.مرسی.اینم عالی بود. منم برنامه ام در این مورد شبیه برنامه ی تو هس که بر اساس تجربه و آزمون خطا بهش رسیدم. ولی اینکه تمیز کاری و..وارد برنامه روزانه ام بکنم خیلی بهتره. از حالت ذهنی بودن در میاد.شروع کردم به انجامش.فقط مشکلی که دارم اینه که هروز خونه رو تمیز نگه میدارم روز پنجشنبه که خونه ام یه هویی همه چی بهم میریزه کلی ظرف کثیف میشه.البته پسرم سه ساله ام هم خیلی بازیگوشه و روزایی که خونه ام تلافی روزایی رو که نیستم رو در میاره. دوست دارم یه عالمه هرچی بگم بازم کمه.
#19088 Negara 2017-02-07 16:59:53
خوب جوری برنامه ریزی کن که حتی به هم ریخته بودن پنجشنبه برات مهم نباشه چون می دونی که فلان موقع درستش می کنی. به نظرم میاد تو به جای تقسیم کارها در روزهای مختلف انگار هر روز همه کار رو می کنی. برای بچه هم میشه ظرفها و وسایل محدودی کنار گذاشت که اگر اجازه ندی کثیف شن دوباره قابل استفاده اند. مثلا لیوان آب ثابت که می تونه 10 بار در روز استفاده بشه به جای 10 تا لیوان.
:*

-1 #24 aishan 1395-11-16 13:48
سلام نگارا جان. واقعا که چقدر خصوصیات یکسانی داریم. جایزه دادن به خود، برنامه ریزی زندگی و ...یعنی این بخاطر تاثیر ماه تولد یکسانه؟
#19087 Negara 2017-02-07 16:58:10
نه، من به مشابه بودن شخصیت آدمهای متولد یک ماه اعتقاد ندارم. احتمالا شرایط خانوادگی شبیهی داشته ایم.

0 #23 مهسا 1395-11-16 10:09
مرسی نگارا ایده ی بازی با جاروبرقی اصلا به ذهنم نرسیده بود. امنحانش می کنم ممنون
-1 #22 نرگس 1395-11-16 03:11
عالی بود نگارا جان.اگریادت باشه باردار بودم.حالا یه دختر 4ماهه دارم اصلا به کارای خونه نمیرسم.بچه ام همش بهم چسبیده.وقتی هم خوابه که بسیار کم میخوابه به علت کمبود خواب سعی میکنم خودمم بخوابم.به همین دلیل به هیچ کاری نمیرسم.حتی غذا درست کردن.امیدوارم بتونم این راهکارت و اجرا کنم.ممنون
#19086 Negara 2017-02-07 16:56:25
امیدوارم عزیزم. مطلبی رو که برای مامان سه قلوها نوشته ام رو بخون. در بخش مدیریت زمان.

+7 #21 Paria 1395-11-16 00:18
مرسی نگارا جون. عاللللی بود
+1 #20 Faeze 1395-11-15 00:29
Besyar mamnoonam az matalebe mofidetoon va vaghte granbahatoon.
+4 #19 masume 1395-11-14 23:48
سلام نگارا جان،
چه روش جالبی، به نظرم اینجوری کارای خونه میشه بخشی از کارای اجباری که باید انجام بشه مثل کارای بیرون خونه، و لازم نیست یکی دو روز تعطیلی رو مدام صرف کارای خونه بکنیم
مرسی
+8 #18 مهسا 1395-11-14 22:56
اینجوری خیلی خوبه نگارا. منم اول این ماه نشستم برنامه ی غذا واسه یه ماه نوشتم اینجوری که دو روز در هفته غذای گیاهی داشته باشیم،دو روز دریایی، یه روز مرغ، یه روز گوشت. اول ماهم رفتیم خریدامونو بر اساس برنامه ی غذامون انجام دادیم. حالا هر روز می دونم قراره چی بپزم
ایشالا با این برنامه ای که گفتی خونه رم سر و سامون بدم عالی میشه. مرسی نگارا
فقط من یه مشکل دارم و اونم اینه که پسرم به شدت از صدای جاروبرقی می ترسه و من اصلا نمی تونم جارو روشن کنم! مجبورم مثل مامان بزرگا با جارو دستی خونه رو تمیز کنم پدرم درمیاد. خدایا یه راهی جلو پام بذار!
#19041 Negara 2017-02-03 22:17:09
نمی تونی یک روز در هفته پسرت رو نیم ساعت به مادری خواهری همسایه ای کسی بسپری؟
راستی نمی تونی از جارو یک داستان و بازی بسازی؟ مثلا یک جوری که انگار آقای جارو یه حیوون مهربونه و دوست داره پسرت رو ببینه ولی چون پسرت ازش می ترسه فعلا قایم شده ولی خیلی پسرتو دوست داره و دلش می خواد با هم دوست بشن. چند روز حرفش رو بزنی. یک روز با موافقت خودش بهش نزدیک بشین و خاموشش رو دست بزنه. براش صدای جارو رو با ادا و شوخی و خنده شبیه غرش شیر در بیاری و ازش بخوای اونهم غرش کنه و بعد اگر موافقت کرد روی درجه کم جارو رو با هم روشن کنین و سه تایی غرش کنین و از این کارها؟

+4 #17 نیلوفر 1395-11-14 22:03
نگاراجونم یک دنیا ممنونم از مطالبی که میزاری.
من‌دارم سعی میکنم دوباره با استفاده از مطالب برنامه ریزی سوار قطار شم. :sigh:
+4 #16 najmeh 1395-11-14 18:23
سلام نگارا جان
من اتاقم با خواهرم مشترکه و خواهرم اصلا به نظم و مرتب بودن اهمت نمیده، من تا چند وقت پیش همیشه مرتب می کردم اما دیگه واقعا نمی تونم و اتاقمون افتضاح شده. بهشم سایت فلای لیدی رو پیشنهاد کردم ولی نگاهشم نکرد. نمی تونمم اتاقمو جدا کنم.راستی کارای خونه هم بیشتر رو دوش منه و واقعا نیاز به همکاری اون حداقل در مورد اتاقمون دارم.
یه راه حلی پیش پام میگذاری؟ ممنونم
#19040 Negara 2017-02-03 22:14:00
ببین نجمه جان، نه منصفانه است که تو یک عمری پدر خودت رو در بیاری و سهم کارهای اون رو انجام بدی و نه منصفانه است که سعی کنی اون رو تغییر بدی. تو یک آدم مرتب و اون یک آدم نامرتبه و هر دوتون 100% حق داریم همون طور که می خواین زندگی کنین. تنها راه اینه که دقیقا حدود فیزیکی برای قلمروتون در اتاق مشخص کنین و هر کس فقط مسئول رسیدگی یا نرسیدن به فضای خودش باشه. مثل بچگی که روی نیمکت خط می کشیدیم بینمون. اگر منظره نامرتبش اذیتت می کنه ببین می تونی اتاق رو جوری بچینی که وسطش یه پارتیشن چوبی، گچی یا شیشه مات بکشین.

+4 #15 زهرا 1395-11-14 14:47
مرسی از مطالب مفیدت نگاراجان،فقط یه چیزی، همسرت هم کمکت میکنه کلا تو کارا؟، البته من مجردم و شاغل تمام وقت، با برادرم زندگی میکنم و تقریبا این روش خونه تمیز کنی تو رو به کار می بردم ولی کلا ازین که برادرم فقط وقتی حال داشت! کمکم میکرد حرصم میگرفت بعضی وقتا، الان هم یه کم زدم به بیخیالی البته درین حد که مثلا لباساش رو زمین پخشه برام اهمیتی نداره،اونم سر کار میره و واقعا له بر میگرده از سرکار، کلا میخواستم رویه ات رو بدونم، آیا باید ادبشون کنیم؟ ;-)
#19039 Negara 2017-02-03 22:11:25
اولا که یک نکته، انجام دادن کا خونه توسط اقاین کمک به خانم خونه نیست و انجام دادن بخشی از امور زندگی خودشه. همون طور که کار کردن بیرون از خونه هم کمک به اقای خونه نیست و بخشی از زندگی و شخصیت یک خانمه.
بله همسرم کارخونه انجام می ده اما از من کمتر. با توجه به اینکه من زمان کمتری سرکار هستم اینجوری تقسیم کرده ایم.
برادر قضیه اش فرق می کنه. اگر از تو خیلی کوچیکتره مسئولیت آموزشش رو داری اما اگر سنتون نزدیکه باید با هم صمیمانه حرف بزنین و کارها رو تقسیم کنین چون در زندگی با برادر قطعا زن مسئول انجام کارهای خونه نیست.

+5 #14 نازیلا 1395-11-14 00:13
نگاراجان یک سوال
من کنکوری 97 هستم و باید خیلی خوب درس بخونم
از یک طرف هم خیلی اهل فیلم دیدن بودم !
میخواستم ببینم شما روزی چند دقیقه فیلم خودتون میبینید و پیشنهاد میکنید من ببینم
چه الان و چه زمانی که خودتون کنکوری بودید چند دقیقه میدید ؟
#19038 Negara 2017-02-03 22:08:59
عزیزم من مجموعا هفته ای 1-12 ساعت فیلم می بینم (تلویزیون و ماهواره نه. فقط دی وی دی فیلمهای انتخابی خودم) ولی برای زمان کنکور روزی یکساعت رو مجاز می دونم البته بهتره همین جوری تلویزیون بی هدف نباشه و فیلم یا سریال مورد علاقه ات باشه که بهت انگیزه بده.

+3 #13 *maryami* 1395-11-13 20:50
سلام.نگارا جان خسته نباشی. من از پست دوم یه تقویم با استیکر درست کردم و برنامم هم سبک نوشتم.ولی متاسفانه شکست خوردم.بعضی روزا انقد حجم کارم زیاده که دوس دارم بیهوش بشم بعضی روزا بی انگیزه بیخیال برنامه میشم ولی به خودم میام میبینم چقد عقب افتادم از برنامم.ذهنم بسیار آشفته و حواس پرت شدم. پشتکارم کم شده چه کنم
#19037 Negara 2017-02-03 22:07:18
اشکالی نداره عزیزم همه برامون پیش میاد. یه مروری به پست قطار بکن.

+7 #12 مرجان گروسي 1395-11-13 19:32
سلام نگاراي عزيز
بابت اين ٤ پست برنامه ريزي فوق العاده كاربردي ازت خيلي خيلي تشكر ميكنم
و همينطور بابت تمام پستهاي بسيار عالي كه به همه خانومها كمك ميكنه بهترين باشن و از همه مهمتر براي خودشون ارزش قائل بشن و مواظب خودشون باشن سپاسگزارم
اميدوارم هميشه دلت شاد و لبت خندون باشه
+4 #11 najmeh 1395-11-13 16:19
نگارا جان ببخشید الان متوجه شدم کدوم قسمت برم :*
-1 #10 najmeh 1395-11-13 16:17
سلام نگارا جون
ممنون از این پست عالی!
فقط یه سوال...
من رفتم تو سایت فلای لیدی ولی نفهمیدم چطوریه؟ اگر بخوام اولین مطالبش رو ببینم باید کجا برم؟
من دانشجو هستم و کار خونه با منه و نمیدونم چطوری از الان تا عید برنامه تمیز کاری بچینم. می خواهم همیشه تمیز باشه که خونه تکونی عید لازم نشه
#19036 Negara 2017-02-03 22:06:30
عزیزم اگر تسلط به انگلیسی داشته باشی استفاده زا سایتشون ساده است یه کمی بچرخی پیدا می کنی راه و چاهش رو.

forum banner mobile