چی نپوشیم؟
چهارشنبه, 05 مهر 1396 ساعت 21:18

چرا کار کنم؟

این مورد را ارزیابی کنید
(71 رای‌ها)

همون طور که می دونین من خیلی زیاد توصیه می کنم که کار کنین. کم سن و سن بالا و متاهل و مجرد هم نداره. من واقعا تاکید می کنم که همه چی نپوشیمی ها و کلا همه خانمها باید سعی کنن شرایط کارکردن رو برای خودشون ایجاد کنن. اما خوب شاید این سوال پیش بیاد که چرا کار کنم؟ کار کن که بتونی نیازهات رو در هر سطحی که هست، برآورده کنی.

قبل از شروع باید بگم که روی سخن من بیشتر از همه با دخترهای جوونیه که خونه بیکار هستند و دارن وقتشون رو هدر می دن و یا حتی خانمهای متاهل بدون بچه که کار نمی کنن. من برای خانه داری خانمهایی که بچه نوزاد دارن، احترام قائلم و درک می کنم که ممکنه تا مدتی که بچه کوچیکه و شرایط ویژه است، خانمها نتونن سر کار برن ولی خوب توجیهی برای کار نکردن افرادی که بچه کوچیک ندارن، نمی بینم. این نظر منه، لطفا این مطلب رو با دید باز و به عنوان یک تشویق بخونین. من از نوشتن این مطلب قصد ندارم کسی رو ناراحت کنم. پس دوستانه و با مهر بریم بخونیم؟

 

2

 

در فرهنگ عامه این روزهای ما اینجوری جا افتاده که کارکردن مساوی احتیاج به پوله و هر کس کار می کنه از روی نیاز و احتیاجه که کار می کنه؛ به خصوص خانم ها. البته قطعا آدمهای کمی هستن که اصلا به پول احتیاج ندارن و فقط برای دل خودشون کار می کنن، ولی اکثر ماها به یه شکلی به پول احتیاج داریم. وقتی می گم نیاز یا احتیاج، باید به این موضوع به صورت نسبی نگاه کرد چون احتیاج آدمهای مختلف با هم متفاوته.

 

هم بین خانمها هم بین آقایون یک گروهی هستن که کار می کنن، برای اینکه واقعا نون شب و مثلا کرایه خونه شون رو در بیارن. یک گروهی هستن که کار می کنن که مثلا احتیاجات اولیه بچه هاشون و لوازم تحصیلشون رو فراهم کنن. یه گروهی کار می کنن برای اینکه خرج تفریح و مسافرت در بیارن. یک عده کار می کنن که بتونن خونه بخرن. یک عده کار می کنن که بتونن هرچی مد می شه و دلشون می خواد رو تهیه کنن بپوشن. یک عده کار می کنن که ماشینشون رو با مدل بالاتری تعویض کنن و یک عده کار می کنن که بتونن اولین ماشینشون رو بخرن. نیاز در همه سطوح وجود داره و اگر تا حالا نگاهی به هرم مازلو کرده باشید، خواهید دید که بشر اصولا طبقه طبقه نیاز داره، شاید تا بی نهایت. به همین دلیله که می گم هر کسی توی هر موقعیتی هست باید کار کنه که بتونه نیازهای پیچیده تری که داره رو جواب بده. به همین دلیل آدمهای خیلی خیلی کمی هستن که همه یا بیشترین حد نیازهاشون رو دارن. البته اینجا به قناعت و صرفه جویی هم می رسیم که قطعا خصلت های خوبی هستن ولی چون همه نیازهای ما مادی نیست، اینجا معنای خاصی ندارن. در نیازهای معنوی بعید می دونم قناعت و صرفه جویی معنا داشته باشه. بگذریم.

 

چرا کار کنم؟ کار کن که بتونی نیازهات رو در هر سطحی که هست، برآورده کنی.

 

7

 

اگر مجردی، کار کن که دستت توی جیب خودت باشه و بتونی بیشتر از اونچه پدر و مادرت می تونن برات هزینه کنن، نیازهات رو جواب بدی. کار کن که باری از روی دوش پدر و مادرت برداری، بتونی شهریه دانشگاهت رو بدی، برای خودت لباس بخری، خرج های لوکس که توی سبد خانوار جا نمی شه بکنی، سفر بری، برای زیبایی ات پول خرج کنی. کار کن که پدر یا مادرت مجبور نباشن دو شیفت کار کنن، بعد از بازنشستگی بازهم کار کنن، هیچ سرمایه و پس اندازی براشون نَمونه و روز پیری سرپناهی نداشته باشن، نتونن برای خودشون پرستار بگیرن و یا حس نفرت انگیز سربار این و اون بودن رو تجربه کنن.

 

3

 

اگر متاهلی، کار کن که دستت توی جیب خودت باشه. کار کن که بتونی راحت برای خودت و بچه هات خرید کنی. کار کن که موقع تصمیم گیری های مالی بزرگ منفعل و ساکت نباشی. کار کن که بی دغدغه برای خانواده خودت هدیه بخری و کمکشون کنی. کار کن که راحت اجازه بدی همسرت هم به خانواده اش رسیدگی کنه. کار کن که درکت از همسرت و دنیاش بیشتر بشه. عاشق همسرت هستی؟ کار کن که بار زندگی رو تنها روی دوش همسرت نندازی. کار کن که از حس شیرین کنار هم گذاشتن ثمره تلاشتون و خریدن چیزهایی که تنهایی نمی تونستین بخرین و رفتن به جاهایی که تنهایی نمی تونستین برین، لذت ببری. کار کن که همراه همسرت باشی و در کنارش قدم برداری.

 

5

 

امیدوارم و آرزو می کنم همه شما همسران و همراهانِ خوب، هم پا و فهمیده ای داشته باشین که به حقوق برابر با شما معتقد باشند، قدر زحمتهاتون رو بدونن و در کنار هم با سخاوت و تلاش زندگی کنید. اما کار کن که اگر مرد رویاهات نامرد از آب در اومد، به خاطر بی پناهی، بی کسی یا بی پولی نسوزی و نسازی و عمرت رو در عذاب نگذرونی. کار کن که همسرت بدونه روی پای خودت ایستاده ای و اگر کنار اونی، از روی عشق و محبته، نه نیاز و احتیاج. کار کن که همسرت ولینعمت و قیم تو نباشه. که مجبور نباشی از خواسته هات بگذری، خودت رو سانسور کنی یا خدای نکرده خشونت فیزیکی، روحی یا زبانی رو تحمل کنی. کار کن که آقا بالاسر نداشته باشی، همدم و همراه داشته باشی.

 

اگر نیاز مالی نداری، کار کن که از چهاردیواری خونه بری بیرون، دنیا رو ببینی و با چالشهاش دست و پنجه نرم کنی. کار کن که افق دیدت باز بشه و زندگی ات فقط خواهر شوهر و مادر شوهر و همسایه نباشه. کار کن که به جز زندگی مشترک یک زندگی شخصی داشته باشی که توی اون رشد می کنی، چیز یاد می گیری و مستقل عمل می کنی. کار کن که پیشرفت کنی. کار کن که طعم شیرین ترفیع گرفتن و به مقام بالاتر رسیدن رو بچشی. کار کن که با آدمهای هم رشته و شبیه به خودت از نظر شخصیتی دوست بشی. کار کن که دور از خانه و خانواده هم شخص خاص، به یاد موندنی و برجسته ای باشی.

 

6

 

کار کن که همسرت رو بیشتر درک کنی. وقتی شب خسته میاد خونه، بدونی چرا نمی تونه طولانی معاشرت کنه و بیهوش می شه. کار کن که قدر تعطیلی ها رو بدونی. کار کن که اون قدر مشغول بشی که از لحظه لحظه اوقات فراغتت مثل طلا محافظت کنی. کار کن که مجبور نباشی از روی بیکاری و حوصله سررفتگی آدمهایی که نمی خوای رو ببینی و به کارهایی که نمی خوای تن بدی. کار کن که گرفتار روزمرگی، بی هدفی، خاله زنک بازی و چشم و هم چشمی نشی. کار کن که دنیای کوچیکِ آدمهای حقیر دیگه برات آزارنده نباشه. کار کن که شب ها سرت رو خسته بذاری زمین. خستگی ناشی از کار مفید، خیلی خیلی شیرینه.

 

4

 

مدرک دانشگاهی داری؟ کار کن که دِین و بدهی ات رو به مملکتت پرداخت کنی. کار کن که سرمایه آموزشی که در کشور برای تو خرج شده رو به صورت خدمات تخصصی ات، به کشورت پس بدی. کار کن که قدردان صلح و آرامشی باشی که به تو اجازه داده با خیال راحت تیپ بزنی و بری دانشگاه و با دوستهات بگو و بخند کنی و تخصص پیدا کنی. نشون بده با یه دختر جوان گرسنه از سومالی یا پناهنده از سوریه فرق داری. کار کن که به مملکتت بگی مرسی که هستی!

 

 

 

اطلاعات تکميلي

  • ثبت نظر جدید در این پست فعال است؟: خیر
خواندن 17685 دفعه

کاربر گرامی، برای ثبت پرسش یا نظر لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید.

دیدگاه‌ها  

+3 #27 sana 1396-07-19 08:09
سلام خوبی . چرا چراغ های من خاموش شده من که چراغ هام 6 تایی شده بودن . نکنه حک شدیم .
#20516 Negara 2017-10-11 06:40:40
سنا جان در تاپیک جدیدی توی خود انجمن توضیح دادم. تعاریف کاربری تغییر کرده به شکلی که کاربری که ارشد میشه و چراغ هاش زیاد میشه واقعا مدت زیادی مثل خودت فعالیت داشته باشه و با تعداد پستهای زیادی دوستانش رو راهنمایی کرده باشه. وقتی تعداد پستهای تعریف شده کم باشه به زودی همه دوستان می شن کاربر ارشد و از اونجا به بعد تفاوت دوستان فعالی مثل تو و دوستانی که کمتر فعالیت می کنن، مشخص نمیشه.

+5 #26 ~مریم~ 1396-07-17 07:52
مطلب انگیزشی خیلی خوبی بود. واقعا لازمه که خانوما هم توی اجتماع باشن. منم چند سالیه که کار میکنم. از شرایط کاری م هم خیلی راضی هستم. قراره کم کم بیزنس شخصیم رو راه بندازم. برام دعا کنید موفق شم. خیلی براش زحمت کشیدم.
+6 #25 مرمری 1396-07-15 20:08
سلام.ممنون که بهمون انگیزه دادی.من یه موجود خسته از کار هستم.
شغل من معلمیه.ولی واقعا اعصابش ندارم دیگه!
از خوندن مطلبت خوشحال شدم.چون از بین تمامی مطالب سایت شما,من فقط این یه قلم چیزو دارم!یعنی کار رو.چون نه به خودم میرسم نه حوصله اش رو دارم.
ممنون بابت پست خوبت
+17 #24 sana 1396-07-15 15:19
خیلی دلایل شیرین و جالبی بودن . من کارمیکنم که تو اجتماع فعالیت داشته باشم .کارمیکنم که دستم تو جیل خودم باشه .کارمیکنم که دستم جلوکسی دراز نباشه . با کمترین حقوق ومزایا 12 سال دارم کارمیکنم چون میخوام خانم خودم باشم .چون نمیخوام سواد دانشگاهی م یادم بره کارمیکنم که هرکلاسی وهنری خواستم برم یادبگیرم. کارمیکنم که راحت برا دوستام هدیه بخرم . کارمیکنم چون شخصیت و احترام خاصی برام ایجادکرده. کارمیکنم که زندگی کنم . کارمیکنم که فردا دربرابر بچه م خواسته ها و نیازهاش کم نیارم. کارمیکنم که زندگی رو لذت ببرم. کارمیکنم که افسرده نشم.کارمیکنم که حس پوچی و به دردنخوری نداشته باشم. کارمیکنم که به جسم و روحم برسم. کارمیکنم که گاهی بتونم به دیگران کمک کنم . کارمیکنم چون میخوام زندگی م جریان داشته باشه . کارمیکنم که بتونم درآینده فرصت های بهتر شغلی پیدا کنم . کارمیکنم که همراهی با همسر آینده رو از حالا تمرین کنم . کارمیکنم که
+11 #23 NINA 1396-07-15 11:59
این مطلب عالی بود. واقعا خسته نباشید.درسته که درامد مهمه ولی حس اعتماد به نفسی که به یه خانم میده خیلی مهمتر و بالاتره. مخصوصا دخترای مجرد حتما دنبالش باشن چون بعداز شاغل شدن طرزفکرشون نسبت به خیلی از مسایل عوض میشه.
+4 #22 مهرانه 1396-07-13 09:39
نگارا خانوم لطفا پست رنگها رو چطور ست کنم رو ادامه بدین
+7 #21 سمیه 1396-07-11 11:41
سلام نگارا جان
نظرت در مورد همکار بودن با همسر چیه؟ چکار باید کرد تا حداقل درگیری رو داشته باشی؟ ممنونم از وقتی که میذاری
#20504 Negara 2017-10-07 14:06:48
سلام راستش توی محیط های شرکتی خیلی موافق نیستم چون قطعا حساسیتها و درگیری هایی هست. ولی توی کسب و کاری که مال خود آدم باشه عالیه چون زمام همه چیز دست خودته.

+3 #20 یاسمن 1396-07-11 10:49
نگارا جون چه مطلب خوبی نوشتی . . واقعا کار برای خانم ها واجبه . و به نظرم نباید اون قدر هم متوقع بود که فقط کار دولتی و شسته ورفته خواست باید مشغول بود و کاریابی کرد . من البته خودم بعد از فارغ التحصیلی خیلی زود استخدام شدم . اما الان واقعا ارزو میکنم کاش خودم یه کار خصوصی را شروع کرده بودم کاری که خودم مدیر و کارمند و همه کاره اش بودم
+1 #19 نازیلا 1396-07-11 10:03
نگاراجان من خیلی دوست دارم در اینده ی نه چندان دور
در زمینه ی رشته ی خودم مشغول به کار بشم !
هدف خودم که خوندن کامپیوتر در دانشگاهه
ولی ممنون میشم اگه چندتا رشته معرفی کنی که بشه مرتبط باهاشون شغل پیدا کرد :-*
#20503 Negara 2017-10-07 14:05:53
نازیلا جان قطعا مشاور تحصیلی می تونه بهت خیلی کمک بهتری بکنه در این زمینه. به جز علوم محض که فقط کار تدریس هست و برخی از مهندسی های فنی که محل کارهاش کارخونه و معدن و اینجور جاهاست، برای اکثر رشته ها گزینه های زیادی برای کار هست. و در نهایت هم واقعیت اینه که معمولا در 18 سالگی آدم نمی تونه تشخیص بده چی از سرنوشتش می خواد. برای60-70 درصد ایرانی ها پیش میاد، مهم هم ینست. یه کار دیگه می کنی.

+3 #18 tabi 1396-07-11 09:17
خیلی متشکرم. من این مطلب رو برای چند تا از دوستای جوون ترم فرستادم. عالی هستی.
+1 #17 Elham 1396-07-11 00:39
سلام نگاراجان
من دانشجو مترجمی هستم متاهلم و دوتا بچه دارم سطح زبان پایینه و دارم سعی میکنم خودمو برسونم به نطرت چه کار پاره وقتی به درد من میخوره که هم به بالا رفتم سطح زیانم کمک کنه هم درآمد هرچند مختصری داشته باشه
#20502 Negara 2017-10-07 14:03:39
الهام جان خیلی کارها برای شرایط تو هست. می تونی در بخش انجمن مطرح کنی دوستان باهات همفکری کنن.

+5 #16 مژی 1396-07-10 23:17
سلام نگارا جان . من از اول اول اول با چی نپوشیم بودم . ولی تا حالا کامنت نذاشته بودم.
پستت بی نظیر بود. من دانشجوی دکتری هستم و مدام به این فکر می کنم که چرا من باید کار کنم . من دانشجو بودن رو خیلی خیلی دوست دارم ولی نمی توستم خودم رو توجیه کنم برای شاغل شدن . و بعد از دفاع هم هییت علمی میشم .البته برای من که بچه کوچیک دارم و از خانواده هم دور هستم یه مقدار این شرایط سخت میشه.
خیلی خیلی ازت ممنونم
#20501 Negara 2017-10-07 14:03:10
مژی جان پاراگراف آخر قطعا مربوط به توست.

+3 #15 نگین 1396-07-10 22:01
من هم خیلی دنبال کار بودم. اما نیست. همش بازار یابی. که من استعدادشو ندارم. فیزیک خوندم. هر جا میرم واسه تدریس شماره میگیرن امی خبری نمیدن. واسه تدریس خصوصی هم اقدام کردم اما نشد. چون شهر کوچیک زندگی میکنم اونهایی که تدریس خصوصی میکنن شناخته شده هستن. به تازه وارد اعتماد نمیکنن. موندم چی کار کنم دیگه.
#20500 Negara 2017-10-07 14:02:39
نگین جان خواستن توانستن است. تو حسابی روش فکر کن، براش تلاش کن، راهش پیدا میشه.

+3 #14 گلي 1396-07-10 20:57
عالي بود مرسي. يادم مياد وقتي ما بچه بوديم خيلي عجيب بود كه فكر كني يه دختر يا پسر دانشجو (ولي دختر عجيبتر بود) از خانواده اي كه هيچ مشكل مالي هم نداره، بره مثلاً تو يك كافه كار بكنه.ولي هركي از كشوراي خارجي ميومد ميگفت اونجا جوونا حتي از طبقه ي بالاي جامعه، از سن دبيرستان ميرن تو مغازه و كافه و رستورانا كار ميكنن و براي خودشون پول درميارن براي حس استقلالي كه بهشون ميده. و چقدر براي ما عجيب بود! اما خوشبختانه الان اينجا هم خيليييي عادي شده كه مثلاً بري تو يه كافه و ببيني دختراي بيست و يكي دو ساله اونجا مشغول كار هستن. به نظر من نشونه ي خوبيه.طرز فكر مردم درمورد كار كردن و استقلال شخصي داره تغيير ميكنه.
+1 #13 آمنه 1396-07-10 19:32
چه نوشته دلنشینی
مرسی نگارا

من 29 سالمه.گرچه رسما هیچ وقت کار نکرده ام اما از هفت هشت سالگی کمک پدرم در کارش بودم و البته بابتش دستمزد نمی گرفتم.حس خیلی خوبیه اینکه برای پیش بردن زندگی من هم سهمی دارم.

اما حالا که مسئولیت خانواده و خانه داری هم روی دوشم هست و گرچه همچنان ساعاتی از هفته به پدرم کمک می کنم خیلی خیلی احساس می کنم که باید مستقل و برای خودم کار کنم.به همه این دلیل هایی که در این مطلب خوندم.

عمده تایم آزادم تو خونه هم به مطالعه و یادگیری می گذرونم.راستش خیلی جرات کار بیرون رو ندارم.تا به حال چند مصاحبه کاری رفتم اما احساس می کنم کارم طوری باشه که سوای بعد مالی؛ به رشد خودم و فکرم و توانایی هام کمک کنه.

هنوز به نتیجه نرسیده ام.این ها همه دلیل تراشی هام برای فرار از تصمیم گیری قطعی در مورد کاره.اینکه هم دوست دارم کار کنم و درامد مستقل داشته باشم هم خودم رو اونقدر توانا نمی بینم و با اعتماد به نفس جلو نمی رم.
+21 #12 negar 1396-07-10 11:01
منم عاشق کار کردنم اینجوری احساس مفید بودن دارم. از کار کردن نترسید از اینکه کار بی ارتباط با رشته تحصیلیتون انجام بدید نترسید .قطعا جایی که کار میکنید توانایی های شمارو میبینن من 5 سال پیش بعنوان منشی استخدام شدم اما تلاش کردم ترفیع گرفتم و به اون مرتبه و درآمدی که مدنظرم بود رسیدم.
+14 #11 nahid 1396-07-10 09:05
ُسلام نگارا جان
به نظر شما نوشتن مطالبی توی یه سایت ولو با پول کم میتونه کار محسوب شه؟
#20468 Negara 2017-10-02 13:37:47
چرا که نه؟ هر فعالیت شرافتمندانه ای که در قبالش پول دریافت کنی کاره. خوب هر چی کارت پیشرفت کنه درآمدت بیشتر میشه و در ساده ترین حالت برای رزومه ات هم خوبه.

+13 #10 سارا 1396-07-10 08:19
سلام نگارای نازنین
چقدر مطلب مفیدی. لذت بردم. کار کنیم تا ماحصلش بشه تفکر تو.. تفکری که بتونه به بقیه کمک کنه.
من 6 سالیه شاغلم، توی این مدت ترفیع خوبی گرفتم و پستم به یکی از سه مدیر اصلی بیمارستان ارتقا پیدا کرده. چند ماه قبل عقد کردم و الان در تدارک عروسیم هستم. مجبورم بخاطر شرایط کاری همسرم به یه شهر دیگه مهاجرت کنم و بالطبع کارمو از دست بدم. برای موقعیتم خیلی زحمت کشیدم و از طرفی ناراحتم که بخوام به ساذگی رهاش کنم و برم اما از طرف دیگه این سخت کار کردن باعث شد من انقدر آدم توانمند و خودساخته ای بشم که الان اطمینان دارم اون شهر هم برم میتونم برای خودم یه کاری دست و پا کنم.
+10 #9 زهره 1396-07-10 00:20
من تازه از رشته ی سخت فیزیک فارغ شدم خیلی دنبال کار گشتم نیاز های ضروریم بدون کار کردن هم برطرف میشه اما از بچگی همیشه تصوری ک درباره خودم داشتم این بود ک. در آینده حتما شاغل خواهم بود هیچ اصراری هم به اینکه شغلم مرتبط ب رشتم باشه ندارم ولی دریغ از یه کار مناسب ک پیدا کرده باشم یکی دو ماهه ک توی یه کارگاه صنعتی کارگری میکنم بجز خانواده خودم کسی نمیدونه ک سر این کار میرم بنظر خودم از تو خونه موندن و بیکاری خیلی بهتره درآمد نسبتا خوبی هم داره اما جو طوریه ک اگه بقیه بفهمن حسابی سرزنشم میکنن ک اینکار در شان من و خانوادم نیست حتی مادرم رو بزحمت راضی کردم،من کرمانشاه زندگی میکنم اینجا بیکاری بیداد میکنه،کامپیوتر بلدم وتا حدی زبان ولی واقعا کلافه شدم از بس دنبال کار گشتم و پیدا نکردم،کاش بیشتر راهنماییمون کنید در مورد مشاغل جدید و پیدا کردن کار مناسب.گاهی هم البته تو خونمون تدریس میکنم اما هم درآمدش خیلی کمه و هم اینکه فقط موقع امتحانات بچه ها پیش میاد برام
#20467 Negara 2017-10-02 13:36:44
زهره جان آفرین به خودت و همت و اراده ات.
پیدا کردن کار مناسب مقوله ایه که باید جداگانه بهش پرداخت، امیدوارم بتونی با تحقیق و پرس و جو اطلاعات مورد نظرت رو به دست بیاری.

+6 #8 sugol23 1396-07-09 16:59
مثل همیشه عالی بود. منم با تمام وجود دلم میخواد کار کنم. چندماهه دیگه دخترم سه ساله میشه و من باید جدی تر به کار فکرکنم.

forum banner mobile