چی نپوشیم؟
سه شنبه, 23 آبان 1396 ساعت 01:23

چه لوازمی برای جهیزیه تهیه کنم؟ لیست جهیزیه

این مورد را ارزیابی کنید
(55 رای‌ها)

امروز می خوام درباره یک مطلبی بنویسم که شاید انتظار دیدنش رو در این سایت ندارین، اما از اونجایی که شما خیلی لطف و محبت به من دارین، این سوال رو به صورت خصوصی و عمومی زیاد دریافت می کنم که نگارا جهیزیه چی بخریم؟ چه جوری یک جهیزیه اقتصادی و جمع و جور تهیه کنیم؟ به ما لیست جهیزیه بده.

البته اگر یه سرچ ساده بکنین، انواع و اقسام لیستهای جهیزیه رو خواهید دید. من خودم قبل از نوشتن این مطلب یک سرچ کردم و با دیدن لیستهایی شامل 1000 قلم !!!! برق از کله ام پرید. من دوست داشتم که رسم ما اینجوری بود که عروس و داماد با همکاری هم جشن عروسی رو برگزار می کردن و با همکاری هم جهیزیه رو می خریدن، اما خوب روحیه خاص ایرانی ها با این کار جور نیست. فکر کنم برای ایجاد صلح و کمتر کردن درگیری ها، اینجوری قرار گذاشته شده که خانواده داماد هزینه جشن عروسی رو بدن و خانواده عروس جهیزیه یا لوازم خونه رو تهیه کنن.  اما از اونجایی که داره کار به جاهای باریک می کشه و هم در برگزاری جشن و هم در تهیه جهیزیه اوضاع داره خیلی بغرنج می شه، من می خوام یک لیست براتون بذارم با توصیه های شخصی خودم که به نظرم آبرومند و کافیه و خیلی هم هزینه فجیعی نداره.

 

من نه ساله که ازدواج کرده ام و زمان ازدواج نه چیز خاصی از خونه داری می دونستم و نه اطلاعات ویژه ای درباره لوازم خونه و کاربردشون داشتم. از هیچی هم خوشم نمی اومد. حتی باید اعتراف کنم از زن خونه شدن و انتخاب لوازم هم بدم می اومد و بارها و بارها رفتیم خرید و دست خالی برگشتیم تا من بالاخره راضی شدم یه چیزهایی انتخاب کنم. مثل من نباشید، اما از تجربه های من استفاده کنید!

 

3

 

قدم اول: به نظر من قدم اول برای تهیه جهیزیه اینه که خودتون و همسر آینده تون در یک مکالمه خصوصی و صمیمی درباره رسوم خانوادگی یا رسم شهرتون درباره مقوله جهیزیه صحبت کنید. در بعضی از شهرها چند تا آیتم از جهیزیه به عهده خانواده داماده. مثلا بین اطرافیان ما رسمه که لوازم صوتی و تصویری رو داماد بخره. از رسم و رسوم و انتظاراتتون با درک و آرامش و فقط دوتایی صحبت کنید. اگر رسومتون شبیه هم بود که خیلی هم عالی، اما اگر نبود، هر کدوم در آرامش برین و جداگانه با خانواده هاتون صحبت کنین. یادتون باشه که برای حفظ احترام دو خانواده در آینده باید پل ارتباطی بین خانواده هاتون فقط و فقط خودتون دوتا باشین و اجازه ندین چه در مورد تفاهم و چه در مورد سوءتفاهم مثلا مادرتون هی تلفن رو برداره و به مادر طرف مقابل زنگ بزنه و کار بخواد به بحثهای ناجور بکشه. این در مورد تعیین مهریه و شروط ضمن عقد و غیره هم صدق می کنه. خوب اگر رفتید و خانواده ها رو متقاعد کردین که خیلی هم خوبه، اگر نشد و در مورادی اختلاف موند، یکی از راه حلهاش اینه که یه بودجه ای رو خودتون بینتون تعیین کنید و از پول خودتون یه چیزهایی رو بخرید جوری که پدر و مادر هر طرف فکر کنن طرف مقابل اون رو خریده!

 

2

 

قدم دوم: برای انتخاب لوازم خونه، حتما دقت کنید که اینجا قرار نیست خونه شما به تنهایی باشه. اون خونه عروسکی و رویایی که یک عمری می خواستیم، اینجا نیست. اونجا خونه یک پرنسس تنها است. من هم اگر قرار بود تنها زندگی کنم شاید همه خونه رو صورتی ملایم و نقره ای می کردم، اما اینجا خونه یک مرد هم هست. رنگها و لوازمی انتخاب نکنید که خونه تون مثل قصر یک زن بشه که یک مرد هم توش مهمونه. پس در یک مکالمه صمیمی و دوستانه دیگه (بعد از نگاه کردن تعدادی عکس دکوراسیون) درباره رنگهای مورد علاقه تون صحبت کنید و با هم تصمیم بگیرید که هر فضا رو چه رنگی کنین. رنگهایی رو انتخاب کنین که هر دو دوست داشته باشین و در ضمن حالت خیلی خیلی دخترونه یا خیلی خیلی پسرونه نداشته باشه. برای هر فضا دو رنگ اصلی و یک رنگ خنثی انتخاب کنید. مثلا من و همسرم بعد از صحبتمون، برای فضای اصلی خونه (هال و پذیرایی) رنگهای قرمز و مشکی رو با بک گراند سفید انتخاب کردیم. چون من از رنگ قهوه ای خوشم نمیاد، چوبی ها رو مشکی گرفتیم و پارچه ای ها رو قرمز. دیوارها هم سفید، ساده و مینیمال. برای فضاهای دیگه هم همین طور تصمیم گرفتیم. اولین قدمی که برای تهیه جهیزیه برداشتیم، بعد از این صحبتها بود.

 

5

 

قدم سوم: ببینید، کاسه و بشقاب رو می تونین با مادرتون برین بخرین و واقعا برای مردها مهم نیست (به شرطی که با تم رنگی که انتخاب کردین جور باشه) اما مبل و یخچال و نمی دونم تخت و این چیزها رو باید حتما هم با مادرتون ببینید هم با همسرتون. اما چون به نظر من شیک و جالب نیست که سه تایی برین و مادرتون پول بده و همسرتون نگاه کنه، با هر کدوم جدا جدا برین. مثلا اول با مادرتون برین یه چرخی بزنین و قیمتهای کلی دستتون بیاد و بودجه بندی کنید. بعد با همسرتون برین و بر اساس بودجه ای که در نظر گرفته شده، با سلیقه مشترک انتخاب کنین و نهایتا یکبار دیگه با مادرتون برین و خرید کنین.

 

خوب، حالا اینکه چی بخریم. یادتون باشه که گزینه ها بی نهایتن و اگر خودتون رو بسپرین به دست باد، دهها میلیون تومن خرج می شه. اما از اونجایی که به نظر من فقط باید اقلامی رو خرید که شما رو در زندگی راه بندازه و بعدها میشه جزییات رو تهیه کرد، یک لیست نسبتا اقتصادی براتون می نویسم.

 

4

 

لیست جهیزیه بسیار اقتصادی و ضروری فقط طبق تجربه نه سال و نیم ازدواج خودم:

 

1. یخچال : عرض و عمق یخچال مهم تر از همه چیزه. ساید بای ساید باشه یا نباشه، هر چی عرض و عمقش بیشتر بهتر. اگر یخ ساز و مخزن آب داشته باشه، قطعا در مهمونی ها راحت تر خواهید بود، ولی اجباری نیست. در ضمن اگر از مدلهای بالا پایینی می خرید، مدلهایی که یخچال بالا و فریزر پایینه، کاربردی تره، مگر اینکه قدتون کوتاه باشه.

2. گاز : این روزها بیشتر آپارتمانهای نوساز گاز رو کابینتی دارن، اگر بود که می تونین این گزینه رو حذف کنین، اگر نه، یک گاز 4 شعله کوچیک هم کافیه. به جای شعله پنجم، گازفردار بگیرین یا اگر گاز رومیزیه و آشپزخونه فر نداره، یک فر توکار یا آون توستر تهیه کنید یا مایکروفری که کانوکشن داشته باشه. اینجوری تنوع غذاها و شیرین و کیکی که می تونین تهیه کنین بیشتره.

3. لباسشویی : برای دونفر آدم لباسشویی 6 کیلویی کافیه. مشخصات ویژه ای هم نمی خواد، فقط بهتره لباسشویی، یخچال، گاز و اقلام بزرگ آشپزخونه رو همرنگ بگیرید.

4. مبل و میز : به نظر من اگه خونه 80 متر به پایینه یک دست مبل راحتی. اگر 80 متر تا 110 متره یک دست مبل راحتی یا فانتزی و یک کاناپه 3 نفره تک راحتی برای جلوی تلویزیون. فقط اگه 110 متر به بالاست 2 دست مبل بگیرین. فضای خالی آرامش میاره. در ضمن پیشنهاد من مبلهای چاق و چله تشکدار هست و هم از مبل استیل و تاجدار و این تیپی خوشم نمیاد و هم احساس می کنم خونه یک تازه عروس باید با خونه مادربزرگش یه فرقی بکنه. مدرن بخرید!

5. فرش : 2 قطعه برای جلوی مبل و وسط هال کافیه. طرحهای مدرن ریشه بلند هم شیک تره هم ارزونتر. سایز رو کوچک بگیرین. فرش دیوار تا دیوار مال مسجد و حسینیه است. تا 80 متر دوتا 6 متری کافیه 80 یه بالا یه جفت دیگه کوچیک و مدرن بگیرین. خیلی ها فرش رو سرمایه می دونن و فرشهای گرون قیمتی تهیه می کنن که دلشون نمیاد روش راه برن. از چیزی که متنفرم روفرشی و روکشهای این طوریه. یه فرشی بخرید که دلتون بیاد روش راه برین، همیشه بتونین بذارینش جلوی چشم و از دیدنش لذت ببرین. یک نکته جذاب دیگه توی فرشهای مدرن یا گبه و گلیم سادگی، تک رنگ بودن یا کم طرح بودنشونه که چشم رو نوازش می ده.

6. سرویس خواب : دقت کنین میز آرایشی که جا داشته باشه پا بره توش از همه بهتره. برای انتخاب عرض تخت حواستون به سایز اتاق خواب باشه. اگر اتاقتون جا داره، عرض 180 و اگر کوچیکه 160 بگیرید. با اینکه تخت کم عرض به نظر رمانتیک میاد، ولی واقعا توی بغل و روی سر و کله خوابیدن در شبهایی که خسته هستین روی اعصابه. تختی بگیرید که توش فضای شخصی به اندازه کافی داشته باشین! نترسین، وسطش به هم وصله!

7. پرده : پرده ها رو سبک و ساده بگیرین. طرح های پرده سلطنتی با والان و یراق و... توی یه خونه کوچیک فقط مایه خنده است. سعی کنید جلوی عبور نو رو نگیرین. 3 متر پارچه پرده اتاق خوابو زیاد تر بگیرین و از سر پرده رو تختی بدوزین. من چون خیلی به نور حساسم، توی اتاق خوابم 3 لایه پرده دارم. یک لایه مشکی از جنس چادر مشکی ضخیم، روش یک لایه تور خوشگل و بعد یک پرده ساتن خوشگل. روتختی هم از ترکیب پرده و تورش دیزاین کردم و هر کی وارد اتاق خواب میشه خیلی تعریف می کنه.

8. قابلمه تفلون، سرامیک یا گرانیت : (توصیه من تفلون یا گرانیت) در 3-4 سایز با آبگردان و شیر جوش. ایرانی و خارجی اش در عمل فرقی نداره. قابلمه یکی از مصرفی ترین کالاهای خونه است که هر 2-3 سال یکبار تقریبا دور انداخته می شه، پس سخت نگیرید.

9. زودپز : اینو یه مارک خوب مثل وی ام اف یا تفال بگیرین. ایمنی مهمه. یک زودپز خوب برای پخت خورش، آش و حبوبات خیلی واجبه.

10. پلوپز : اینو 2-3 نفره بگیرین. آدم خودش مهم تره بتونه استفاده کنه تا مهمون. درضمن ایرانی بگیرین چون خارجی هاش ته دیگ نمی دن. این از سوتی های منه. پلوپز خارجی گرفتم و هیچ وقت ته دیگ ندارم. دیگران که پلوپزشون رو نصف قیمت من گرفته اند، ته دیگ دارن که براش غش می کنی! در ضمن اگر شاغل هستین حتما پلوپز تایمر دار بگیرین که صبح روشنش می کنین و ظهر یا شب که میاین خونه بوی پلوی آماده خونه رو برداشته. اگر شاغل و غذای سنتی خور هستین، حتما آرامپز جدا بگیرین. مواد خورش رو از شب قبل یا صبح می ذارین توش و ذره ذره جا می افته و فردا ظهر یا شب تحویل می گیرین.

11. ماهیتابه در سه سایز و بزرگترینش دو دسته و در دار. یکیشو مارک بهتری بگیرین برای ضروریات. ماهیتابه دردار با ارتفاع 10-15 سانت یکی از پر استفاده ترین آیتم های آشپزخونه منه.

12. چند سایز آبکش و لگن پلاستیکی و فلزی.

13.فنجان یا استکان دم دستی و برای مهمان

14. ظروف شیشه ای در دار (بانکه) حبوبات و ادویه ها ، باسلیقه ها می تونن خودشون با شیشه های خالی مشابه مدلهای خوشگلی درست کنن.

15. پیرکس : 2 سایز مستطیل (وارمردار) برای مهمونی،  گرد در دار سبد دار و یک مربع برای استفاده دونفره

16. بشقاب و کاسه دم دستی 6 نفره و از همون طرح کاسه سالاد خوری ، دیس گرد اگر پلوپز دارید و مستطیل یا بیضی برای استفاده معمولی

17. بشقاب و کاسه 12 نفره ، 2 دیس و 2 سالاد خوری و خورش خوری مهمون (بستگی به تعداد مهمون هم داره، ولی برای یک تعداد خیالی ظرف نخرید که ممکنه یک روز بیان خونه تون. یه تعداد نرمال که بتونه خانواده هاتون رو پوشش بده انتخاب کنید.)

18. ست قاشق چنگال ساده آویزونی رنگی دم دستی

19. ست قاشق چنگال مهمون (چمدون و کیف و قاشق چنگال طلاکوب رو فراموش کنین! قرار نیست از ملکه انگلیس پذیرایی کنید که!)

20. کتری و قوری ست هم

21. واجب ترین دستگاههای برقی بر اساس سبک زندگی تون. اتو، همزن و گوشت کوب برقی به نظر من اصلی ها هستن. قهوه ساز رو من هر روز استفاده می کنم و بعضی ها هرگز. ببینید مدل زندگی تون چه جوریه.

 

6

 

یه تعدادی از بقیه چیزهای مورد نیاز هم به اطرافیان درجه اولتون که در به در دنبال ایده هدیه هستند بگین براتون بگیرن.

مناسب برای مامان و بابا ها : یکیشون مایکروفر یکیشون ماشین ظرفشویی

مناسب برای خواهر و برادر ها : غذاساز ، ساندویچ میکر و... ( به نظرم اصلا نیاز نیست از اول همه اینها رو بخرید.)

دوستان و غیره هم براتون 100 دست بستنی خوری و شکلات خوری و ظرف سرو شیرینی و میوه و ... میارن. به نظر من اصلا ظرف سرو و پذیرایی خودتون نخرید. لوازم تزیینی و اینجور چیزها رو هم من نمی پسندم، بوفه و غیره هم دروغ چرا به نظر من پیرزنیه و توی خونه دوتا جوون جایی نداره.

میز کامپیوتر ، میز تحریر ، کتابخونه و... رو هم هر کی از خونه خودش بیاره. چه اشکالی داره.

اگر آشپزخونه اوپن و خونه کوچیکه میز ناهار خوری هم لازم نیست.

 

این بود وصایای جهیزیه ای من! یک زندگی جمع و جور و آبرومند راه بندازین و بعدا با تلاش و زحمت خودتون مفصل تر و شیک ترش کنید.

 

 

اطلاعات تکميلي

  • ثبت نظر جدید در این پست فعال است؟: خیر
خواندن 19918 دفعه

کاربر گرامی، برای ثبت پرسش یا نظر لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید.

دیدگاه‌ها  

-4 #31 شهره 1396-09-11 19:26
نگارا جان من همون شهره هستم که پایینتر براتون کامنت گذاشته بودم، همه چیمو فراموش کرده بودم دوباره عضو شدم...
من متوجه منظورتون شدم، ولی نتونستم درست منظور خودمو بیان کنم. میخواستم بگم اون مدل دیوار تا دیوار فرش کردن هم با توجه به فرهنگ خانواده هاس...دلیلی نداره بگیم اون شیک نیست...مسجد و حسینیه اصلا جای بدی نیست ولی حسی که اون جمله به آدم (حداقل من) القا میکرد بنظرم جالب نبود...بهرحال ممنون از پاسخگوییتون ;)
#20677 Negara 2017-12-03 09:00:07
شهره جان من توی این سایت کارم اینه که بگم چی شیک هست و چی نیست، قصد توهین و ناراحت کردن شخصی رو هم ندارم.

+6 #30 neda 1396-09-11 10:50
نگارا جون حرف جهزیه شد اولا رنده هم به نظرم لازمه نه؟؟:)))
بعد میشه فضولی کنم بپرسم شما چند سالگی ازدواج کردین و چند سال قبلش دوست بودید؟اخه پایین تر حرفشو گفتی برام جالب شد که چند ساله پیش همچین تفکری درباره جهزیه داشتین
#20671 Negara 2017-12-02 15:10:54
من 27 سالگی ازدواج کردم. قبلش هم چندین سال دوست بودیم. البته اینم بگم این تفکر درباره جهیزیه یا خود ازدواج چیز جدیدی توی خانواده ما نیست. مادر و پدر من در سال 47 بعد از دو سال دوستی با هم، بدون جهیزیه و مهریه ازدواج کردن. هزینه جشن عروسی و خرید خونه رو هم با هم دادن.

0 #29 شهره 1396-09-09 09:43
سلام نگاراجان.
ممنون از راهنماییات. من یکساله ازدواج کردم و تقریبا همینطوری . با توجه به نیازهامون خرید کردم و از خرید وسایل غیرضروری خودداری کردم و پیش وجدانم راحتم که پول الکی خرج نکردم.
فقط جسارتا یه گله داشتم، اینکه گفتین فرش دیوار تا دیوار واسه مسجد و حسینیه اس، یکم طرز بیانتون جالب نیست، چون خیلی خانواده ها این مدل هستن و بستگی به فرهنگ اون خانواده داره این مدل انتخاب فرش یا اینکه فرش کوچیک گرفتن و ... میشد بهتر بیان شه مثلا اگه گفته میشد، اول میشه به فرش کوچیک گرفت به مرور اگه لازم بود بقیشو خرید خیلی بهتر بود...
بازم ممنونم بابت مطالبتون. امیدوارم از انتقادم ناراحت نشبن.
#20670 Negara 2017-12-02 15:08:13
شهره جان اشتباه متوجه شدی. من منظورم این نبود که به خاطر نداشتن پول فرش کوچیک بخرین، من سلیقه خودم رو مطرح کردم اصلا فرش بزرگ در خونه دو تا جوون جایی نداره. چه خیلی خیلی ثروتمند باشن چه کم پول.
مسجد و حسینیه هم جای بدی نیستن که به کسی بربخوره. منتهی فرقی که با خونه دارن اینه که برای جا دادن افراد بیشتری توی سالنهاشون لازمه تا بیخ دیوار فرش پهن بشه اما توی خونه همچین نیازی نیست، پس می تونیم شیک تر دکور کنیم خونه رو.

+2 #28 nahid 1396-09-05 16:14
سلام نگارا جان خوبی؟ یه سوال داشتم من به اصرار خانواده اینه شمعدون برداشتم از اینا که جنسش برنزه و نقره ای 60 سانتیمتره قدش، ولی کنسولشو دوست ندارم، یه کتابخونه کووچولو دارم تو پذیرایی کنا رتی وی، میتونم آینه مو بذارم روش یا بد میشه؟
#20669 Negara 2017-12-02 15:05:09
بله میشه. در کل حتما لازم نیست آینه شمعدون جلوی چشم باشه. میشه به عنوان یک آیتم خصوصی بذاری توی اتاق خواب یا هر جا راحتی.

+4 #27 ترنم 1396-09-05 00:40
سلام عزیزم.نظرت در مورد ماشین ظرفشویی چیه؟لازمه تو جهیزیه باشه یا نه
#20649 Negara 2017-11-26 06:45:53
بله به نظرم خیلی لازمه، وقتی تکنولوژی پیشرفت کرده چرا باید وقتمون رو با یک کار تکراری روزانه هدر بدیم و پوستمون رو هم خراب کنیم؟
البته می تونه کوچیک مثلا 8 نفره باشه. من به عنوان جهیزیه نخریدم اما مادر و پدرم به عنوان کادوی خونه برامون آوردن. فقط بدون 8 نفره ها یه مقدار ضعف داره. اولا قابلمه اینا درست حسابی توش جا نمیشه ثانیا خیلی قوی نیست ظرفت خیلی خشک شه تمیز نمی شوره، نباید بذاری چند روز بمونه.

0 #26 نازیلا 1396-09-01 18:19
وای نگارا جون ببخشید اینقدر پرحرفی میکنم
ولی یه سوال دیگه !
من الان یه میز تحریر دارم ولی میز ارایشی ندارم !و یه اینه زدم به دیوار یه میز پاتختی هم پایینشه !
و لوازم ارایشم کنار عروسکام توی ویترینه !
بنظرت بعدا میز ارایشی بخرم ؟یا نه ؟
و اینکه میشه مدل میزمو گرد بگیرم ؟(یا تحریر مدلش گرد باشه یا ارایشی)
میشه از مجسمه و قاب عکس در اتاق استفاده کرد ؟
هر وسیله ای توی اتاق جای مخصوص به خود داره ؟
مثلا توی اکثر اتاق های دوستانم تخت وسط اتاقه !
من چون اتاقم درش روبه رو به پذیراییست تختو گذاشتم کنار با میز تحریر تا راحت باشم
-4 #25 نازیلا 1396-09-01 18:13
نگاراجون به در اتاقم یه مرد عنکبوتی چسبیده (خخخخخخخخ)
که در طول مراسم هایی که توی خونمون برگزار شده همش این نمایانه ! یه ماهی بالای شیشه دراتاقمه (خخخخخخ)
یه ماه صورتی بالای سقفمه ! و یه اویز بی نهایت ناز بالای در ورودی اتاقم :lol:
راهنمایی کنید لطفا و بگید کدوم حذف بشه !
و اینکه به دیوار میشه عروسک زد؟
عروسک ها که قصد نگه داری داریم چه نوع عروسک هایی باشه ؟(اخه بعضیاش بی نهایت بچگونه است )
من همش فکر میکنم عروسک های پولیشی از نوع حیوون مثل خرس بهتر بشه با دکوراسیون یه نوجوان !؟
و اینکه من یه عالمه عروسک دارم همشم نو و تمیزه ! نگه دارم برای بچه های اینده ام یا هدیه بدم و اهدا کنم ؟
-2 #24 نازیلا 1396-09-01 18:07
اخه نگاراجون من هم کتاب زیاد میخوام بخونم و دارم ! و هم اینکه خیلی لباس دارم ! بخاطر همین روی دوتایش سرمایه گذاری کردم !
نگاراجون من کمدم یه ویترین دو طبقه ی جمع و جور داره که هم لوازم ارایشم را میگذارم هم کنارش عروسک نگه میدارم !
بنظرت این سبکی چیدمان قشنگه ؟
و اینکه شما کتاب میخری میخونی ،کتاب ها را اهدا میکنی؟ یا نگه میداری؟
من دکوراسیونی که مد نظرم هست از این دکوراسیون ها چسبیده بهمه ! ولی به دلم نمیچسبه همه دکوراسیون اتاق یه طرف باشه !دوطرفش هم ویترین جمع و جور داره ! که من گفتم لوازم ارایش و وسایل تزئینی و عروسک میچینم ! بنظرت این راهکار خوبه ؟
بنظرت چه نوع دکوراسیونی پیدا کنم ؟ میشه طرح بدی؟
#20648 Negara 2017-11-26 06:41:01
فکر کنم دیگه داریم از بحث جهیزیه خیلی دور میشیم. لطفا سوالاتت رو بذار توی بخش پرسش و پاسخ تو نوبت.

+27 #23 مژی 1396-09-01 01:02
یکی از سنت شکنی هایی که من ۷ سال پیش موقع ازدواجم انجام دادم این بود که گفتم از بوفه متنفرم و نخریدم . اینقدددددر بهم چپ چپ نگاه کردند ولی محل ندادم . گفتم که چی ؟؟؟ یه عالمه ظرف گرون و چک و نقره رو بچینم توی ویترین که به بقیه نشون بدم ببنید من از اینا دارم !!!!! بلا استفاده ...
خواهرم هم از بوفه خوشش نمی اومد ولی به خاطر حرف بقیه خرید و توش رو دهها میلیون پول نقره و ... داده و پر کرده .

فقط کافیه شجاعت داشت و کاری رو که اعتقاد داری درسته رو انجام بدی . بعدها می بینی که میشی الگوی همونها که ظاهربین بودند و سرزنش کردند
!!
#20640 Negara 2017-11-22 12:30:20
من خوشبختانه یک الگوی سنت شکنی داشتم که مامانم بود و هرگز بوفه نخرید، اون هم در نسل اونها که واقعا این چیزها مهم بود. به جاش ده، دوازده تا کتابخونه بزرگ پر از کتاب دارن که به نظرم خیلی آبرومندتره و هر کس میاد تو خونه واقعا تحسین می کنه. درست میگی دقیقا میشی الگو.

+1 #22 *maryami* 1396-08-28 16:04
سلام وای چقد این مطلب به موقع و کاربردی بود مرسی.منم در حاا خرید جهیزیه ام‌.ولی خوب عاشق میز ناهارخوری حداقل ۶ نفره ام.چنتا سوال؟ اول اینکه اگه گازمون فر داشت ماکروویو لازمه؟ اینکه میگن اشعه ماکرو سرطان زاست درسته؟ بعد اینکه شما چای ساز خریدین؟ اخه واسه ما که شاغلیم ک نیازداریم اب فوری جوش بیاد خوبه. من اتو بهترین مدل تفال رو خریدم ولی همه گفتن پرس بهتر بوده نظر تو چیه نگارا جونم؟
#20639 Negara 2017-11-22 12:26:22
مایکروویو لازم نیست ولی خیلی زندگی رو راحت می کنه و فقط کاربرد فر رو نداره، برای گرم کردن غذا عالیه. سرطان زا هم راجع به خیلی چیزها میگن ولی اگر عایق بندی دور مایکرویو خوب باشه (مارک خوب) اشعه بیرون نمیاد که بخواد کاری کنه.
چای ساز من نخریدم چون اصلا تو خونه چای نمی خوریم ولی قهوه ساز هر روز داریم استفاده می کنم. باید ببینی زندگی ات چه مدلیه. اتو رو من مخالف پرسی هستم و هر کی خریده هم گفته بی مصرف افتاده. جاگیر هم هست.
راستی میزناهارخوری من گرده و خیلی ازش راضیم. همه دور هم هستن.

+6 #21 مونا 1396-08-28 07:47
سلام نگارا جون. ممنون بابت مطلب مفیدت. عزیزم ی سوال. ببین همونطور که خودتم توی متن نوشتی یجورایی توافق میشه که هزینه جهیزیه با دختر باشه و خرج عروسی رو پسر بده. حالا اگه ما این هزینه ها رو توی جهیزیه پایین بیاریم و طرف مقابلم بخواد جشن عروسی رو خیییلی مختصر کنه تکلیف چیه؟ البته نظر من روی عروسی مجلل نیست اصلا ولی مثلا یکی دلش میخواد فلان ارایشگاه بره یا فلان لباس رو تو جشنش بپوشه اما طرف مقابل بگه چون تو هزینه رو کم کردی منم نمیتونم خیلی هزینه کنم! و یچیزایی که برای ی دختر شاید مهم باشه رو حذف کن! برای حل این مشکل نظرت چیه؟ نمیدونم متوجه منظورم شدی یا نه
#20638 Negara 2017-11-22 12:12:56
خوب مونا جان یه جورهایی به نظر عادلانه میاد، به همین دلیل که این دو تا هزینه در مقابل هم تعیین شده. به نظر خودت این انصافه که خانواده عروس تعهدش رو سبک برگزار کنه و از داماد توقع هزینه سنگین داشته باشه؟ به خصوص برای عروسی که فقط یک شبه و تموم میشه بره.

+10 #20 مهتاب 1396-08-26 21:29
ممنون،واقعا عالی بود.امیدوارم هرکس میخونه همینطوری بخره تحت تاثیر بقیه هم نباشه.یک چیزی بگم بخندید من از ماه سوم ازدواجم آرزو میکردم کاش تخت دونفره بالا و پائین مثل خوابگاه.. میگرفتم که هم جای کمتری میگرفت و هم بدون بدبختی تا صبح میخوابیدم. اینطوری برای روابط شخصی بین من و همسرم خب از یک تخت یکنفره مثلا پائین استفاده میشد تازه خیلی هم صمیمی بود ولی موقع واقعا خوابیدن وقتی خستم میرفتم تخت بالا تنها و راحت میخوابیدم .از بس شوهرم وول میخوره موهای من زیر بدن و دستشو..گیر میکنه بعد یکدفعه که تو خواب تکون میخورم موی من به شدت کشیده میشه از خواب با درد پا میشم. اینم از خواب من در تخت های 160 سانتی
#20636 Negara 2017-11-22 11:59:50
:)))) کلی خندیدم از دستت. و حرف حساب می زنی!
من گاهی فکر می کنم تشک دونفره رو بدم بره دوتا تشک یک نفره کنار هم بذارم تو تخت که تکونهای یک نفر به نفر دیگه منتقل نشه.

0 #19 Paria 1396-08-25 14:49
مرسی نگارا جون. فوق العاده کاربردی بود. من متاهلم و 7 ساله ازدواج کردم. اما چون ابران نبودم وسایل نگرفتم و کم کم وسایل می گیرم. خیلی عالی بود. راستی منم از زن حونه شدن و... خیلی بدم میومد... دوست داریم نگارا... مرسی که هستی نگارای سمپادی ما
#20637 Negara 2017-11-22 12:00:38
مرسی از لطفت عزیزم. چه وجه مشترک جالبی.

-5 #18 نازیلا 1396-08-24 16:06
نگارا جان سلام
لطفا به من هم کمک کن که خیلی خیلی بلاتکلیف هستم !
راستش من الان یه اتاق شخصی برای خودم دارم !که حدودا 12 متره ولی متاسفانه از هرطرف جمع میکنی از یه طرف دیگه میزنه بیرون !
کمد لباسم که پره ! کتابخونه ام بدتر! وسایل زیر تختمو باید ببینی !
عروسکامو هم که نگو!
من مثل خودت فضاهای مدرن و ساده را خیلی دوست دارم ولی نمیدونم واقعا دکوراسیون اتاق یه نوجوان دختر که سال دیگه میره دانشگاه باید چه سبکی باشه !
نمیدونم توی اتاق من باید یه کتابخونه بزرگ باشه یا یه ویترین عروسک بزرگ یا یه کمد لباسی بزرگ!
لطفا راهنمایی کن
چون تابستون میخوام تغیییر دکوراسیون بدم
#20634 Negara 2017-11-22 11:58:08
ببین اینکه یه کمد بزرگ داشته باشی یا کتابخونه کاملا بستگی به حجم لوازمت داره. کمدهای دوقلو هم هست که هم سایزش کتابخونه هست. یا می تونی بدی با طراحی خودت برات کمد توکار یا کمد دیواری در بیارن. در کل فقط می تونم بگم ویترین چیز بیخودیه، به خصوص ویترین عروسک در سن تو. عروسکهای تک و توک که برات معنای خاص دارن رو فقط نگه دار.

+6 #17 مریم 1396-08-24 13:42
ممنونم نگاراجان نه دوستام اینطوری نیستن خیلی هم صمیمی هستن اما وقتی من رفتم خونشون خودم دیگه خجالت کشیدم دعوتشون کنم اما بدون اغراق با این مطلب شما اعتماد به نفس گرفتم.آخه همش تو اینستاگرام و جاهای مختلف جهیزیه ها خیلی ناجور شدن منم فکر میکردم باید منم اونطوری باشم در صورتی که اونا سلیقه ی من نیستن.و این که منو همسرم شرایط و برنامه هایی داریم که اونا خبر ندارن پس دلیلی ندارم به خاطر ظاهر زندگیم اعتماد به نفسمو از دست بدم.هر چند ظاهر زندگیم خوبم هست اما من در مقایسه با مثلا این دوستم گفتم.و بدون اغراق میگم منو همسرم یه زوج خوشبخت تو فامیل و دوستامون هستیم
+11 #16 مریم 1396-08-24 01:24
  • واااای نگاراجان واقعا بهش احتیاج داشتم.البته میدونی که من چند ساله ازدواج کردم و خیلی وقت پیش هم در مورد دکوراسیون خونم ازت مشاوره گرفتم.من به خاطر فرهنگ خونواده ی خودم و همسرم خیلی از چیزها تو جهیزیم نبود مثل تخت خواب و مبل و ناهارخوری و ماشین ظرفشویی ولی بقیه چیزارو کامل خریدن برام.الان که دوسال از مشاورم با شما میگذاره مبل و تخت گرفتم و خیییییلی از چیزهای جزئی رو هم که نداشتم خریدم و تو این یکسال که برگشتیم کرج اصلا اعتماد به نفس این رو نداشتم که دوستام رو دعوت کنم خونمون اما با این مطلب کلی اعتماد به نفس گرفتم چون واقعا یه خونه ی دونفره ی ساده داریم و از تجملات دوریم اما چون دوستم که یکساله ازدواج کرده کلی جهیزیه اورده و همه ی وسایلش گرونه و مدل سلطنتی و این چیزا من همش فکر میکردم اگه بیان آبروم میره اما واقعا خونش مثل خونه ی مامان بزرگهاست
#20619 Negara 2017-11-15 09:57:52
مریم جان به نظر من راز بزرگ زندگی واقعا همینه که تا جایی که می شه دخالت دیگران رو از زندگی ات کم کنی، نظر و اهانت ها رو ندیده بگیری و توی چهاردیواری ات خوشبخت باشی دور از چشم همه.
البته یه چیزی هم بگم، اگر دوستهات سطحی نگر هستن یا می خوان اذیت کنن و تیکه بندازن، لازم نیست حتما دعوتشون کنی. تو اون کاری رو بکن که حس آرامش و امنیتت به زندگی از بین نره. دوستی رو دعوت کن که اونقدر صمیمیه که حتی اگر زندگی ات ساده است، زیبایی هاش رو ببینه و تحسین کنه.

+7 #15 مهدخت 1396-08-23 20:32
اینایی ک گفتی ک فوق العاده س...راستش یکم جا خوردم ازین لیست جمع و جور و این تفکرت .چون فکر نمیکردم در این مورد انقدر شبیه هم فکر کنیم ک این زندگی رو دوتا جوون باید بسازن..لزومی نداره همه چزو با بدبختی همون اول بخرن..انو به دوستامم میگم همیشه.و من مجردم و اونا همیشه بهم میخندن و میگن الان اینا رو میگی..بذار وقتش بشه..انقدر حرصشو بخوری...بعد ک یکم با خودم فکر میبینم از جهتی راست میگن..دوستای متاهلم یه چیزایی تعریف میکنن ازین رسم مزخرف جهیزیه و دیدن و دعواهای بعدش..مورد داشتیم خانواده داماد دعوا راه انداختن ک چرا نمک دون کم دارین؟چرا کرسی نخریدین!!!!!!!!!!حرف مردمو چ کنیم نگارا؟اینو بگو...گذشته ازون تو اطرافیان ما رسم نیست دختر و پسر بشینن درباره مهریه و جهزیه حرف بزنن..بزرگترا میدوزن و میپوشونن...راستشو بگم من دلم میخواد خیلی از این موارد دست و پا گیرو تو موقع ازدواجم بذارم زیر پا...اما شک دارم ک بقیه بذارن یا حتی جسارتشو داشته باشم.بنظرت ممکنه یا دارم رویایی فکر میکنم؟
#20618 Negara 2017-11-15 09:55:01
مهدخت جان، باید ببینی چقدر تفکرت رو قادری توی خانواده خودت پیاده کنی. قطعا از نزدیکان خودت می تونی شروع کنی که در مراسم جهاز دیدن شرکت نکنی و دیگران رو هم سرزنش کنی. وقتی چنین مراسمی حذف بشه، دیگه واقعا چیزی به کسی مربوط نیست. به نظرم چیدن و آماده کردن خونه عروس می تونه یه فعالیت دوتایی دوست داشتنی برای خودت و همسرت باشه.
در مورد صحبت درباره مهریه و جهیزیه، خیلی مهمه که چه نوع ازدواجی داری. در ازدواج غیر سنتی، مثلا من و همسرم که چند سال دوست بودیم، قطعا مطرح کردنش خیلی راحته چون در اون شرایط شما دو تا دوست صمیمی هستین و با هم راحتین و هدف هردوتون ازدواج ب دردسره و بنابراین هر کسی می شه پیغام برنده خانواده خودش. و بحث خانواده ها فقط فرمالیته است.
مثلا چند شب قبل از خواستگاری من به همسرم گفتم ببین (همون طور که قبلا براش تعریف کرده بودم) مهریه خواهر و خانم برادر من فلان قدره، با مامان بابات صحبت کن ببین اوکی هستن؟ یا مثلا می خواستم حقوق و شرایط ضمن عقد رو داشته باشم، باز از قبل صحبت کردم که با اینکه بین ما اوکی شده و قراره بهم وکالت طلاق و حق کار و تحصیل و فلان رو بدی، برو حتما با پدر و مادرت مطرح کن که اوکی باشن توی محضر جا نخورن، اگر بحثی هست الان مطرح بشه. بعد هم زمانی که اومدن خواستگاری، در واقع یک مهمونی بود که خانواده ها با هم آشنا شدن و فقط در طولش صحبت زمان جشن عروسی شد و بابای من تلویحا گفت مثل اینکه بچه ها سر فلان قدر مهریه توافق کرده اند و اونها هم گفتن بله و...
حالا اگر به شکل سنتی هم ازدواج می کنی، قاعدتا قبلش یک دوره نامزدی یا عقد دارین که توی اون مدت باید در حدی صمیمی بشین که بتونین این حرفها رو با هم بزنین و اگر نشدین، هنوز زمان ازدواجتون نرسیده، از نظر من.

+2 #14 مهرانه 1396-08-23 18:36
فضا که یه تخت داریم که زیرش نصفش واسه منه نصفش واسه تخت بالایی، با یه کمد کوچولو دارم.نه خب یخچال و گاز و اینا هست، اما فکرمیکردم شما اکه بودین چیزای دیگه هم میبردین!
#20614 Negara 2017-11-14 15:24:07
خوب، لباس و پوشیدنی های شخصی، لپ تاپ و تبلت و الکترونیکی ها، لوازم آرایش، عطر، کرمهای مختلف، خوراکی های متنوع، کتاب، دفتر برای نوشتن و شعر گفتن، پرده برای دور تا دور تختم و چراغ مطالعه برای داخل تختم، بالش و پتوی خودم، چشم بند خواب، گوش بند (چی میگن به این فوم های تو گوشی برای گرفتن صدا؟!)، طبقه های کوچیک و باریک برای روی دیوار داخل فضای تخت، ستاره های فلورسنت چسبونکی و کاغذ یادداشت های رنگی با شعر و جمله های خوب برای چسبوندن به زیر تخت بالاسرم و...

+1 #13 مهرانه 1396-08-23 17:56
نگارا جون با این حساب شما اگه قرار بود در خوابگاه زندگی کنین چه لیستی رو تهیه میکردین؟! همیشه برام جالب بوده که شما با خودتون چیا میبردین خوابگاه اگه قرار بود اونجازندگی کنین!
#20609 Negara 2017-11-14 14:51:02
مهرانه جان من اصلا نمی دونم شرایط خوابگاه چه جوریه. چقدر فضا هست؟ چی هست چی نیست؟ من فکر می کردم لوازم شخصی کافیه. مگه چیزهای مدل لوازم خونه هم باید برد؟

0 #12 بهار 1396-08-23 15:23
ممنون نگارا جون بازم پستت عالی بود پستات مثل ی هدیه میمونن برایه من اگه امکانش هست پست لباسهای ضروری رو ادامه بده چون میخام ی کمد تکونی حسابی بکنم بازم تشکر

forum banner mobile