چی نپوشیم؟
چهارشنبه, 18 مهر 1397 ساعت 12:19

چه جوری زندگیم رو از یکنواختی در بیارم؟ قسمت دوم

این مورد را ارزیابی کنید
(137 رای‌ها)

این روزها شرایط اقتصادی متزلزلی داریم که باعث شده حال روحی‌مون خوب نباشه و خیلی هامون نگران باشیم، از خیلی از خوشی هامون بزنیم و حتی انگیزه مون رو از دست بدیم. اصلا جدا از شرایط اقتصادی، خیلی از ما زندگی‌مون دچار بکنواختی و روزمرگی شده و انگیزه‌ای نداریم. در قسمت قبل این مطلب ایده‌هایی رو مطرح کردم که کمک می کنه خودمون رو از افسردگی در بیاریم و نذاریم زندگی مون تکراری، فرسایشی و یکنواخت بشه.

در قسمت قبل این مطلب تا روز پانزدهم رو گفتیم، این هم بقیه این چالش یک ماهه:

 

روز شانزدهم: پادکست گوش بدین. پادکست چیه؟ پادکست یه چیزی شبیه رادیوئه که هر کسی بخواد می‌تونه درستش کنه. در واقع نوعی از فایل صوتی یا همون وُیس خودمونه که افرادی میان یه هدف و موضوعی رو انتخاب می کنن و به صورت هفتگی مثلا، درباره اش صحبت می کنن، مهمون دعوت می‌کنن و عین یه برنامه رادیوییِ بی تکلف، شنونده ها رو سرگرم می کنن. اگر آیفون یا آیپد دارین، پادکست‌های انگلیسی رو می تونین توی اپلیکیشنهای خود گوشی پیدا کنین. برای گوشی و سیستم های دیگه و پادکست فارسی چند تا سایت معروف هست که با سرچ گوگل می تونین پیدا کنین. یه پادکست سرگرم کننده، علمی، سیاسی، طنز یا با هر موضوعی که دوست دارین گوش بدین. من عاشق پادکست های اوپرا وینفری هستم که با اپلیکیشن Spotify که قبلا بهتون معرفی کردم می تونین گوش بدین.

 

2

روز هفدهم: کمدتون رو بیرون بریزین و مرتب کنین. امسال به جای اینکه با بی‌حوصلگی و دلخوری این کار رو تحمل کنین، یه موزیک خوب و پرانرژی بذارین، قر بدین و کمد رو بریزین بیرون! وقت خوبی هم هست، باید لباسهاتون رو تابستونی زمستونی کنین، همزمان می تونین با مطلب کمد کپسولی موجودی کمدتون رو چک کنین و یه چیزهایی رو برای خرید و یه چیزهایی رو هم برای اهدا کردن به دیگران پیدا کنین.

 

روز هجدهم: امروز روز تماس جسمیه. قراره امروز دست یکی رو بگیرین، نوازش کنین، یا نوازش بشین. بغل کنین یا بغل بشین. یا حتی با افرادی که دوستشون دارین دست بدین. تماس چشمی برقرار کنین. اجازه بدین از آغوش شخصی که دوستش دارین حس های خوب بریزه تو وجودتون و سِروتونین و اندورفین توی خونتون ترشح بشه. مادر، پدر، همسر، دوست... مطمئنم بالاخره کسی هست که بتونین لااقل چند دقیقه دستش رو بگیرین.

 

3

 

روز نوزدهم: امروز روز یک دوش یا حمام حسااابی و آرامش بخشه. مطلبی که درباره حموم رفتن نوشتم رو مرور کنین و به پوست و موهاتون رسیدگی کنین. اگه وان دارین یه موقع که تنهایین شمع روشن کنین و با در دست داشتن یه لیوان آبمیوه خنک حموم کنین. اگر شرایطش نیست، که برای اکثریت هم نیست(!)، همون دوش همیشگی رو بگیرین ولی شامپوی خوب و خوشبو ببرین، طولانی وقت بذارین، اجازه بدین حسابی شامپو و لوسیون جذب پوستتون بشه. توی حموم تمرکز کنین و از تکنیک های مایندفول بودن که قبلا بهتون آموزش دادم استفاده کنین برای اینکه در لحظه باشین و از حموم لذت ببرین. یادتون باشه این بار حموم قرار نیست اتاق فکر و برنامه ریزی باشه! قبل حموم به موهاتون روغن نارگیل بزنین و بوش رو استشمام کنین. بعد از اینکه از حموم اومدین میوه خنک بخورین و خلاصه بدون جلب توجه اعضای خانواده یه ریلکس حسابی بکنین.

 

روز بیستم: امروز رو به برنامه ریزی و رسیدگی به کارهاتون بپردازین. هر کاری که از قبل مونده دارین تموم کنین و برنامه ریزی جدید بکنین. اگر خرید نصفه ای دارین، مطالعه نصفه، کار نیمه تمام که هی عقب می اندازین، امروز انجامش بدین. برای روزها، هفته و ماه آینده برنامه‌ریزی کنین و لیست بنویسین. لیست قبلی رو تموم کنین و بریزین دور.

 

4

 

روز بیست و یکم: امروز یه دفتر خاطرات یا دفتر عقاید شروع کنین. گزینه ها خیلی زیاده. از یه دفتر معمولی (قفل دارش هم هست) تا یه وبلاگ یا پیج بی نام اینستا برای نوشتن روزمرگی‌هاتون می تونین داشته باشین. هدف اینه که شبها بیاین و از حالتون و اتفاقات زندگیتون تعریف کنین. به خصوص اگر دوست صمیمی یا محرم اسرار ندارین، باید یه روش برای تخلیه احساسی پیدا کنین. هر روشی به نظرتون امن تره، انتخاب کنین و راحت توش درد دل کنین. اگر اهل نوشتن نیستین، آخر شب ده بیست تا کلمه بنویسین که حس و حالتون رو بیان کنه، یا یه نکته خوب و یه نکته بد در مورد اون روز. گزینه ها خیلی زیاده.

 

روز بیست و دوم: امروز قراره به خودتون برسین و خودتون رو خوشگل کنین. آرایش کنین، هر چقدر هم ملایم باشه، موهاتون رو درست کنین و یه لباس خوشگل برای خونه یا سرکار بپوشین. اگر موقعیت تو خونه اجازه میده حسسسااابی به خودتون برسین و خودتون رو مثل یه مهمونی درست کنین و از خودتون عکس بگیرین. حال کنین. اگر نمیشه فقط مرتب تر و آراسته تر از معمول باشین. عطر و لاک فراموش نشه.

 

5

 

روز بیست و سوم: امروز قراره یه چیز جدید یاد بگیرین. حالا فکر نکنین وای یه پروژه جدید، زبان جدید، مهارت جدید و کی وقت و حال داره. نه، یه نکته جدید هم کافیه. می تونین برین به سایت ehow.com یا wikihow.com یا howstuffworks.com که سایتهایی هستن پرررر از اطلاعات جالب و هزاران نکته جدید در رابطه با مسائل مورد علاقه تون توش پیدا می شه. من خودم وقتی تو این سایتها می رم سیر نمی شم ازشون. اصلا نمی فهمم زمان چه جوری می گذره.

 

روز بیست و چهارم: امروز قراره یه حالی به خودتون بدین و یه چیزی که دوست دارین برای خودتون فراهم کنین. می تونین یه خوراکی خوشمزه بخرین یا درست کنین، یا یه هدیه کوچولو برای خودتون بخرین. البته هدیه باید خارج از برنامه باشه، نمیشه مثلا اگه کرم پودر لازم دارین، بخرین و این بشه هدیه. این حالتون رو خوب نمی کنه! یه چیز خارج از برنامه با قیمت مناسب که چند وقته دلتون می خواد بخرین. از قبل یه بودجه کوچیکی برای این روز کنار بذارین. شده یه لاک بخرین. یا برین آرایشگاه، استخر، هرچی.

 

6

 

روز بیست و پنجم: امروز قراره سر و رویی صفا بدین و بدنتون رو تمیز و دوست داشتنی کنین. صورت و بدن رو موزدایی کنین، ابروها رو مرتب کنین، اگه موهاتون رنگ ریشه لازم داره، انجامش بدین. اگه دُم موهاتون شاخ شاخی شده، چند سانتی کوتاهش کنین. ناخنهاتون رو با استفاده از مطلبی که درباره مانیکور و پدیکور دارم مرتب کنین، کرم بزنین و لاک بزنین. یه ماسکی روی صورتتون بذارین و به بدنتون بعد از موزدایی لوسیون یا روغن بچه بزنین. خلاصه خوشگل و نونوار بشین!

 

روز بیست و ششم: دفتر شکرگزاری درست کنین. این روزها توی اکثر سایتها و کانالهای تلگرام درباره شکرگزاری، مراحلش و نحوه انجام دوره های شکرگزاری مطلب هست. با یه سرچ گوگل می تونین کلی مطلب به دست بیارین. ولی ساده ترین حالتش اینه که توی گوشیتون یا یه دفترچه هرشب دو تا چیز که براش شکرگزار و ممنون هستین رو یادداشت کنین و هفته ای یکبار مرورش کنین.

 

7

 

روز بیست و هفتم: امروز روزیه که قراره به خودتون عشق بورزین. یه لیست درست کنین از چیزهایی که درباره خودتون دوست دارین. شکسته نفسی و این چیزها رو هم نداریم. فقط خودتون قراره این لیست رو ببینین، پس راحت باشین و به خودتون حال بدین. هر چی طولانی تر، بهتر. از خصوصیات فیزیکی خوبتون که بالاخره هر کسی داره، بنویسین تا خصوصیات اخلاقی و رفتاری. قول بدین اقلا ده مورد بنویسین.

 

روز بیست و هشتم: با یه نفر درد دل کنین و خودتون رو تخلیه روحی کنین. این شخص می تونه مادر، خواهر، دوست، همسر یا حتی یه مشاور باشه. امروز قراره یه کمی از اون پوسته و دیواره ای که دور خودمون کشیدیم رو کنار بزنیم و یه کمی از درونمون رو تخلیه کنیم. اگر کسی رو برای درد دل ندارین، از مشاوره های تلفنی یا آنلاینی که هست استفاده کنین. هم می تونین از مشاورهای خیلی خوب و هزینه بر استفاده کنین هم از خط های صدای مشاور رایگان. قرار نیست یه مساله فجیع رو مطرح کنین و راه حل بشنوین. فقط یه کم درد دل کنین و یه چیزهایی از درونتون رو مطرح کنین. هدف گرفتن راه حل و جواب نیست چون این کار هر کسی نیست، هدف فقط شنیده شدنه. البته چیزهای خیلی خیلی خصوصی رو به آشنا نگین بهتره.

 

8

 

روز بیست و نهم: به یه نیازمند کمک کنین. وقتی این جمله رو می شنویم، فکرمون میره سمت پول دادن به فقیر یا صدقه دادن. خوب به طور معمول که در صندوق صدقات یا صندوق محک پول می ریزین، شاید فعالیتهای خیریه دیگه هم بکنین. اون سر جاش، امروز می خوایم به یه نیازمند یه کمک اضافه بکنیم. حالا یا یه کمک مادی بزرگتر یا یه کمک معنوی مثلا قصه خوانی توی بیمارستان کودکان، ارائه خدمات رایگان به ارگانهای خیریه، دادن لباس و اهدای کالا... به جز اینها به یه نیازمند آشنا هم می تونین یه کمک صمیمانه کنین. مثلا بچه دوستتون رو نگه دارین تا بره آرایشگاه، نمی دونم مادر بزرگتون رو ببرین دکتر.. باز فکر کنین. نیازمند فقط معنی اش فقیر و متکدی نیست. به یه شخصی که یه نیاز بزرگی داره، کمک کنین و کارش رو راه بندازین.

 

روز سی ام: امروز روز بازدید از یه جای جدیده. مادر، پدر، دوست، همسر، یه نفر رو همراهتون کنین و برنامه یه گردش از یه جای شهر که تا حالا ندیدین بذارین. از یه بازار یا پاساژ می تونه باشه تا بناهای قدیمی و تاریخی، موزه، انواع باغها و پارکهای آموزشی و علمی، هر جا. هر چیزی که یه عمره می خواین ببینین. مثلا من یه عمره می خوام یه روز برم برج میلاد، تا حالا نرفتم و می خوام روز سی ام این کار رو بکنم.

 

9

 

در بخش نظرات از تجربه ها و ایده هاتون بنویسین. این برنامه رو شروع کردین؟ ایده ای برای اضافه کردن به لیست دارین؟ درد دل دارین؟ برنامه رو در ماههای بعد هم تکرار می کنین؟ برامون بنویسین.

 

 

اطلاعات تکميلي

  • ثبت نظر جدید در این پست فعال است؟: خیر
خواندن 10679 دفعه

کاربر گرامی، برای ثبت پرسش یا نظر لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید.

دیدگاه‌ها  

+3 #5 مهسا 1397-08-18 21:05
میگم کاش قسمت سوم چه جوری شیک و باکلاس باشیم رو بنویسی
من یه درگیری ذهنی درباره مکالمات روزمره دارم
بعضیا خیلی قشنگ حرف می زنن تو این تعارف های روزمره
من با اینکه خیلی هم مطالعه دارم و اینا موقع حرف زدن نمی تونم از کلمات و جملات قشنگ استفاده کنم، برای همین حس می کنم اونجوری که شایسته یه خانمه مکالمه ندارم
+20 #4 لاندا 1397-08-17 16:47
خیلی خوب و لذت بخش بود. وقتی دیدم از 30 تا کار، معمولا 25 تاشو تو روزای مختلف انجام میدم به خودم بالیدم. این یعنی تا افسردگی راه زیادی مونده و این خوشحالم می کنه. همیشه معتقد بودم باید روح تو زندگی بدمیم تا تکراری نشه. همه اینا که گفتین روح زندگین. حالا اگه سعی کنیم یه سریاش رو عادت بکنیم که چه بهتر. یا حتی اگه عادت هم نیستن، بیشترشون کنیم تو زندگی. مثلا من واقعا هر ماه باید یه کار دستی یا یه چیز تزیینی، هر چند کوچیک درست کنم. این نوع چیزای کوچیک رو باید بیشتر کنیم. حتی ما پرمشغله ها
+40 #3 اتنا 1397-07-18 18:21
از اونجا كه گفتيد اين ليست رو اشخاص غير افسرده هم انجام بدن من و خواهرم تصميم گرفتيم كه انجام هم بديم
+28 #2 اتنا 1397-07-18 18:20
دستت درد نكنه نگارا
+44 #1 صدف 1397-07-18 14:57
سلام . ممنون خیلی مطلب مفید و کاربردی ای بود . این مطلب رو خیلی دوست داشتم . :-)

forum banner mobile