چی نپوشیم؟
یکشنبه, 28 ارديبهشت 1399 ساعت 12:54

چه جوری در ویدیو کال یا ویدیو کنفرانس جذاب دیده بشم؟

این مورد را ارزیابی کنید
(52 رای‌ها)

خیلی وقته فرصت نشده با هم صحبتی داشته باشیم. تولد هفت سالگی چی نپوشیم اومد و رفت و ما در وضعیت بغرنج کرونا و بقیه بدبختی‌هامون یه جورایی گیر کرده‌ایم. نمی‌دونم شما از کی قرنطینه‌این، هنوز قرنطینه‌این یا نه و کلا چه رویکردی درباره کرونا دارین. امیدوارم هیچ کدومتون هیچ عزیزی رو در این شرایط از دست نداده باشین. کار من جوریه که باید در جلسات زیادی شرکت کنم و با افراد و واحدهای زیادی در محل کارم در ارتباط باشم. به همین دلیل واقعا سر ماجراهای ویدیوکال اذیت شدم....

برنامه من اینجوری بود که توی اسفند ماه تا آخرین روز سرکار بودیم، روز اول فروردین رفتیم خونه مامانهامون چند دقیقه نشستیم دم در و اومدیم. ولی از دوم فروردین که موندیم تو خونه، دیگه قرنطینه شدیم تا آخر عید و بعد هم دو هفته از خونه دورکاری کردیم.

 کار من جوریه که باید در جلسات زیادی شرکت کنم و با افراد و واحدهای زیادی در محل کارم در ارتباط باشم. به همین دلیل واقعا سر ماجراهای ویدیوکال اذیت شدم. تنها تجربه ویدیو کال من با برادرم بود که از اون طرف دنیا با هم فیس تایم می‌کنیم و شرکت در جلسات ویدیویی با واتسپ یا زوم، واقعا کار سخت و پیچیده‌ای بود، به‌خصوص که توی خونه تنها نباشی یا اتاق کارت با همسرت مشترک باشه.

 ما که از اول اردیبهشت مجبور شدیم برگردیم به کار حضوری ولی بعضی از جلسات هنوز از راه دور و غیرحضوری انجام می‌شه. این شد که تصمیم گرفتم یه راهنما بنویسم که در زمان کرونا اگر دارین دورکاری می‌کنین یا اگر به‌خاطر فاصله‌گذاری اجتماعی با خانواده یا دوست و پارتنرتون با ویدیوکال در ارتباط هستین، جذاب و خوشگل دیده بشین و کسی نتونه از ظاهرتون هیچ اسکرین شات بدشکلی بگیره.

 

8

 

نورپردازی: برای یه ویدیو کال خوب نکته خیلی مهم و اساسی نورپردازیه. افراد حرفه‌ای و بلاگرها معمولا یا از نور طبیعی پنجره استفاده می‌کنن و یا از حلقه‌های نوری که یه جور چراغهای گرد عمودیه که جلوی صورت قرار می‌گیره. از اونجایی که تهیه حلقه نوری برای یه ویدیوکال عاقلانه نیست، بهتره که از نور طبیعی پنجره استفاده کنین. اگر اتاقتون پنجره داره، بهترین کار اینه که برای ویدیو کال روبه روی پنجره بشینین. اگر اتاقتون پنجره نداره، ویدیو کالتون شب انجام میشه یا شرایط جوری نیست که بتونین از نور طبیعی استفاده کنین، بهترین گزینه اینه که یه چراغ یا آباژور رومیزی یا چراغ مطالعه بیارین و بذارین روبه روتون. اگر بتونین بدون ایجاد آتیش سوزی یه پارچه سفید هم روش بندازین که نور مستقیم به یه هاله‌ای از نور تبدیل بشه دیگه عالیه. جلوی دوربین از لامپ مهتابی یا لامپ‌های کم‌مصرف چه سفید و چه زرد، به شدت دوری کنین.

حواستون باشه که نور از بالا و نور از پایین بدترین گزینه‌ها برای گرفتن یه تصویر ویدیویی خوب هستن. بنابراین حتما لوستر یا چراغ وسط سقف اتاقتون رو خاموش کنین و فقط نور رو به روتون رو روشن نگه دارین. در ضمن توجه کنین که جای لامپ این چراغ دقیقا در سطح صورت و چشمهاتون باشه، نه بالاتر و نه پایینتر. اگر لازم شد با گذاشتن چند تا جعبه یا کتاب روی یه میز، ارتفاع چراغتون رو درست کنین.

 

2

 

زاویه دوربین: نکته بعدی زاویه دوربینه. نمی‌دونم برای شما هم پیش اومده که هر کاری که می‌کنین غبغب یا سوراخ دماغتون جلوی دوربین رژه میره یا نه!!! من خیلی در این مورد تحقیق کردم و باید بهتون بگم اگر اگر واقعا می‌خواین هیچ وقت بدقیافه دیده نشین، لازمه که یه هولدر یا پایه مناسب برای گوشیتون تهیه کنین که زاویه قابل تنظیم داشته باشه. بهترین زاویه دوربین در سطح چشم شما یا چند سانت بالاتره، بنابراین چند تا جعبه یا کتاب آماده داشته باشین که زیر لپ تاپ یا پایه گوشیتون بذارین. یه نکته دیگه هم در زمینه زاویه دوربین اینه که مستقیم نشستن و زل زدن به دوربین، عیب و ایرادهای صورت رو خیلی به چشم میاره. یه کوچولو (خیلی کوچولوها، نه یه جور ضایعی!) کج بشینین و فرقش رو ببینین.

 

3

 

 پس زمینه تصویر: مساله مهم بعدی پس زمینه تصویر شماست. من خودم اصولا دوست دارم در حد امکان یه جای بشینم که پشتم دیوار باشه و خیالم راحت باشه که تصویر ثابته و کسی رد نمیشه. ولی خوب واقعیت اینه که ولاگرها توصیه می‌کنن وسط اتاق و جایی بشینین که منظره پشت سرتون عمق داشته باشه. به همین دلیل خیلی لازمه که از قبل پس‌زمینه تصویر رو چک کنین. دقت کنین پس زمینه تر و تمیز و مرتب باشه، نسبتا خلوت باشه و طرح‌ها و تزیینات شلوغ و به اصطلاح «گل‌درشت» نداشته باشه.

علاوه بر این باید حواستون باشه در حد امکان کسی وارد بک گراند تصویرتون نشه. (این بیشتر برای ویدیو کنفرانس‌های کاریه) اگر می‌تونین در اتاقی که هستید رو ببندین و قفل کنین. اگر احتمالش هست که کسی که اطلاعی از وضعیت شما نداره بیاد خونه و پشت در سر و صدا کنه، در بزنه یا از اینکه توی اتاق در رو بستید تعجب کنه، پشت در یه کاغذ بچسبونین و بگین که در حال ویدیو کال یا ویدیو کنفرانس کاری هستین. صدای بک گراند رو هم باید مد نظر داشته باشین، سعی کنین هیچ صدایی در پس زمینه نباشه و تلویزیون و هر چیزی که اسپیکر داره خاموش باشه که صدا اکو نکنه یا سوت نزنه. حرکت در پس زمینه هم روی اعصابه. بنابراین سعی کنید چیزی در حال حرکت پشت سرتون نباشه و پنجره‌ها بسته باشه تا باد پرده یا گیاهها رو تکون نده.

 

4

 

کادربندی: نکته مهم بعدی فاصله از دوربین و کادربندی تصویره. اگر خیلی خیلی به دوربین نزدیک باشین یا از دوربین دور باشین، خیلی بزرگ یا کوچیک دیده می‌شین و اجزای صورتتون هم کج و کوله دیده می‌شه. در فاصله‌ای بشینین که بدنتون تقریبا در مرکز تصویر باشه و بالای سرتون حدودا یک پنجم از کادر و نه بیشتر، خالی باشه. از قبل حتما هم کادر رو به‌صورت افقی بررسی کنین و هم عمودی. گاهی به دلیل محدودیت‌های طرف مقابل شما ممکنه مجبور شین کادرتون رو تغییر بدین و عمودی یا افقی کنین که تصویرتون با هم، هم‌جهت باشه. اگر قراره سیم هندزفری یا شارژر زیر گوشیتون باشه، از قبل برای این موضوع برنامه‌ریزی کنین و هولدری انتخاب کنین که زیرش فضای لازم رو داشته باشه چون در غیر این صورت یکهو می‌بینین 2-3 نفر دیگه همه عمودین و شما هم مجبورین عمودی باشین ولی گوشیتون صاف نمی‌ایسته یا به سیم شارژرتون فشار میاد و خراب می‌شه.

 

5

 

آراستگی: خوب حالا می‌رسیم به مطلب دوست داشتنی آرایش و مو در ویدیو کال. همیشه حواستون باشه که دوربین کلا آدم رو بی‌رنگ و بی‌حال نشون می‌ده، مثلا اگر بی‌آرایش یا با آرایش طبیعی و سبک با مامانتون ویدیوکال کنین، احتمالا با جمله «وای خدا مرگم بده چرا انقدر رنگت پریده دختر!!!» مواجه می‌شین!

برای همین جلوی دوربین اصولا باید کمی بیشتر از اون چیزی که در نظر دارین آرایش کنین. به‌خصوص به خاطر اینکه معمولا تو ویدیو کال افراد چشمها یا دهن آدم رو نگاه می‌کنن، حتما به این دو نقطه رسیدگی کنین و اگر هیچ کاری نمی‌کنین، یه ریمل و رژ حتما بزنین. اگر تماستون کاریه و در حال دورکاری هستین، خیلی مهمه که شکل طبیعی روزانه‌ای که در محل کار دارین رو حفظ کنین. برای همین یکی دو درجه بیشتر و پررنگ‌تر از آرایش نرمال محل کارتون بکنین که پشت دوربین همون دیده بشه.

داستان مو در ویدیو کال چند تا نکته داره. یکی اینکه تو تماسهای کاری به نظر من بهتره حتما روسری سرتون کنین. یعنی اگر مانتو هم نمی‌پوشین و با یه بلوز تیره پوشیده جلوی دوربین میاین، حتما روسری رو سرتون کنین که وضعیت اداری و رسمی تماس حفظ بشه، حتی در تماس با خانمهای همکار. و اما مو، اگر تماستون خصوصیه و خلاصه موهاتون به هر شکل پیداست، چون پشت موها پیدا نیست در واقع شما باید موهای دور صورتتون رو درست کنین. حجم مو جلوی دوربین خیلی کم دیده میشه و اصولا موها چسبیده به کف سر به‌نظر میاد. قبل از شروع حتما از کمر خم شین، موهاتونو در حالت آویزون یه تابی تو هوا بدین و بعد برگردونین بالا که حجم بگیره و کمی پف کنه. موی کامل به عقب کشیده شده معمولا جلوی دوربین جالب از آب در نمیاد، بهتره موهاتون کمی دور صورتتون باشه مگر اینکه این مدل اصلا بهتون نیاد.

 

6

 

لباس مناسب: و مساله بعدی اینکه جلوی دوربین برای ویدیو کال چی بپوشیم. خوب این در تماسهای خصوصی دیگه به خودتون مربوطه(!) ولی در تماسهای عمومی و خانوادگی یا دوستانه یا حتی تماسهای کاری نکاتی هست که با رعایتش توی تصویر جذاب‌تر دیده می‌شیم. برای لباستون از رنگی استفاده کنین که بهتون میاد. بسته به اینکه نورتون چیه و رنگ پوستتون چه‌جوریه، رنگهای مختلفی ممکنه مناسب باشه ولی به صورت یه گایدلاین کلی بخوام بگم، رنگ‌های گرم به افراد بیشتری میاد و رنگ‌های گرم تیره کلا اکثر افراد رو خوشگل می‌کنن. اگر روسری سرتون نیست، لباسی انتخاب کنین که اولا خیلی گشاد نباشه، ثانیا آستین‌هاش فیت و مناسب باشه. آستین و لباس گشاد جلوی دوربین شما رو چاق نشون می‌ده.

یه نکته دیگه برای انتخاب لباس اینه که یقه لباستون اگر جالب و جذاب باشه، از ساده و گرد بهتره. مثلا یه یقه که یه کمی بازه و جای یه گردنبند ظریف داره، یا یقه‌ای که برش قشنگی داره برای تماس‌های خانوادگی دوران کرونا مناسبه. برای تماس‌های کاری یقه شومیز با یک دکمه باز گزینه خوبیه. اگر با روسری هستین حواستون باشه که برای جلوی دوربین سرتاپا مشکی نپوشین، طرح‌های شلوغ جیغ و گل گلی و درشت نپوشین و شال یا روسریتون رو به‌خاطر برق برقی بودنش انتخاب نکنین چون جلوی دوربین پیدا نیست.

 

7

 

و آخرین نکات برای نحوه رفتار جلوی دوربین اینه سعی کنین خیلی تکون نخورین. حواستون باشه که با اینترنت‌های کندی که ممکنه بعضی از اجزای جلسه داشته باشن، هر تکون شدید دست یا صورتتون ممکنه به شکل یه تصویر کج و کوله برای دقایق طولانی روی اسکرین طرف مقابل فریز شده بمونه. دستهاتون رو تا جایی که می‌تونین ثابت نگه‌دارین و صورتتون رو به شکلک‌های خیلی ناجور در نیارین! تماس چشمی همون‌طور که در زندگی واقعی مهمه، در ویدیوکال هم حرف اول رو می‌زنه. من هم خودم همین‌جوریم که تو ویدیوکال فقط و مدام خودم رو نگاه می‌کنم ولی واقعیت اینه که اگر فقط خودتون رو نگاه کنین، زاویه چشمتون نسبت به دوربین مایل و رو به پایینه می‌شه و این از صمیمیت مکالمه کم می‌کنه. سعی کنین در بهترین حالت توی دوربین رو نگاه کنین و اگر واقعا براتون حوصله سربره، لااقل تصویر طرف مقابل رو نگاه کنین، نه خودتون!!!

و در پایان هم بگم که همیشه به‌شدت حواستون باشه که برای خارج شدن موقت یا دائم از تماس، حتما ویدیو و آدیو رو آف کنین. زنهار که تصویر رو مینیمایز کنین و فکر کنین صداتون نمیره یا دیده نمی‌شین!!! حتما حتما هر وقت خواستین دیده نشین، با آف کردن آدیو و ویدیو این کار رو بکنین و نه با خارج شدن از پنجره ویدیو کال. و اینکه توجه کنین در تماسهایی که زوم استفاده می‌شه و شما اسکرینتون یا یه فایل رو شر می‌کنین، باید حتما در انتهای ارائه‌تون، Share رو قطع کنین وگرنه افراد حاضر در جلسه به دیدن اسکرین شما ادامه می‌دن و بعدش که رفتین تو واتسپ پشت سرشون صفحه گذاشتین، کلش رو می‌خونن!!

 

بیاین تو بخش کامنت‌ها از تجربه‌های خوب و بدتون از ویدیو کال یا جلسات ویدیو کنفرانس بگین.

اطلاعات تکميلي

  • ثبت نظر جدید در این پست فعال است؟: خیر
خواندن 9101 دفعه

کاربر گرامی، برای ثبت پرسش یا نظر لطفا در سایت ثبت نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید.

دیدگاه‌ها  

0 #11 روحی 1399-03-06 13:16
سلام دوستان. من به فردی که در حالت عادی هم به دلیل ارتباط با پروژه های با کارفرما یا مشاور خارجی و همینطور جلسات ویدئوکال هیئت مدیره مجموعه خودمان یه توصیه به همه دوستان دارم. حتی وقتی مطمئن هستید که جلسه کوتاه هست و همه چی کنترل شده هست هم از سیستم شاید مهمون بیاد شاید مهمون بیاد استفاده نکنید که من تجربه وحشتناکی ازش دارم. بالاتنه کاملا رسمی و پایین تنه نگم براتون :sad: واقعا انتظارم در حد ارائه یک گزارش یک دقیقه ای بود که مجبور شدم با عجله از جام برخیزم... چشمتون روز بد نبینه. لطفا با آمادگی کامل جلوی دوربین بشینید
+3 #10 Mahfam 1399-03-02 19:50
سلام نگارای گل
نگارا من یه سوالی دارم ازت میخوام نظر تو رو بدونم
من در حالت عادی(منظورم غیر از فیلم و عکس) و تو زندگی روزمره قیافه خوب و قابل قبولی دارم ولی هروقت عکس میگیرم یا توی فیلم،فک پایینم کج میفتم،خودم که چندوقته متوجه
ه شدم،تو عکس رادیولوژی دندون هامم فکم واضحا کجه ولی تو حالت عادی و در نگاه بقیه اصلا کجی صورت یا فک ندارم حتی از چندین نفر پرسیدم
به نظرت من فکم رو جراحی بکنم یا نه؟
#21641 Negara 2020-05-23 11:02:53
نه، مهم زندگی واقعیه. توی عکس که خودت هم می‌تونی جلوی آینه تمرین کنی چه‌جوری قرار بدیشون که صاف دیده بشه. جراحی فک خیلی دردناکه.

+5 #9 Eli 1399-03-02 19:27
سلام نگارا جان ممنون از مطلب زیبات
خوشحالم که بعد از مدت ها برگشتی به سایت
باز هم اینجا باش...
به خدا که خیلی دلمون تنگ شده :*
+4 #8 neda 1399-02-31 17:46
ممنونم بابت مطلب آموزشیت .
من تجربه خاصی ندارم فقط با خواهر زاده هام که بچن تصویری صحبت میکنم.ولی جرات نمیکنم با پارتنرو ادمای غریبه ویدیو کال کنم خداییش :D
اینجارو خالی نذار بیا دوباره بنویس و و دربارش تو اینستا پست بذار تا اونجا هم نظرامونو درباره پست نوشته شدت بنویسیم و بچه هاام باهم تبادل کنن
به نظرم اینطوری فضای فعال حفظ میشه
+5 #7 ~مریم~ 1399-02-31 12:01
سلام نگارای عزیزم
مرسی بخلطر پشت جدید. خیلی خوشحال شدم
به چه نکات ظریف و مهمی اشاره کردی.
بنظرم اگه آدم ویدئوکال مهم داشته باشه خیلی خوبه که رعایت کنه.
+5 #6 مهسا 1399-02-30 01:00
سلام. من یک تجربه ویدیو کنفرانس داشتم. متاسفانه مشکلی که دارم اینه که دو طرف صورتم کمی فرورفته و گونه هام برجسته تر هستند و در حال صحبت مثلا در بیان کلماتی مثل اوو، لبها جمع شده و فریز شدن صحنه! خیلی خوشایند من نیست.
این موضوع به نظرم نحوه ی صحبت کردن و حرکت عضلات صورتم برمیگرده که دوست ندارم!
+6 #5 sana 1399-02-29 16:50
سلام خوبی عزیزم تندرست باشی الهی
مطلب بسیار مفید و کاربردی بود .
و به من چسبید . نگار جان فرصت کردی دایرکت چک میکنی اطفا
-2 #4 شیدا 1399-02-29 15:26
چقدر از دیدن پست جدید خوشحال شدم ممنون نگارا جان مثل همیشه عالی
-2 #3 tannaz 1399-02-29 15:25
سلام نگاراجون کلی خوشحال شدم مطلب جدید گذاشتی دستت درد نکنه و خسته نباشین عزیزم.
-5 #2 Paria 1399-02-29 15:11
مرسی نگارا جان عالی بود
+3 #1 ناهید 1399-02-28 16:59
مرسی نگارا جون برای پست خوبت.میبینی ما خوابیدیم رو سایت که پست بزاری ولی تو رفتی و نمیزاری :cry:
راستش من دیگه قبول کرده بودم که تو ویدیو کال زشتم و دیگه آخرین ویدیو کالی که کردم با یه آقای دکتر خیلی جذابی ام بود اما همینطوری موهام رو از بالا بستم و یه تی شرت خوشگل پوشیدم و نشستم. :-)

forum banner mobile